statystyki

Trudne rozmowy partnerów społecznych o związkach zawodowych

autor: Łukasz Guza20.04.2016, 07:11; Aktualizacja: 20.04.2016, 09:12
Partnerzy społeczni nie ukrywali zaskoczenia zakresem modyfikacji.

Partnerzy społeczni nie ukrywali zaskoczenia zakresem modyfikacji.źródło: ShutterStock

Partnerzy społeczni mają wątpliwości co do zakresu proponowanych zmian w ustawie o związkach zawodowych i ich zgodności z konstytucją. Rząd jest otwarty na modyfikacje projektu.

Do końca maja centrale związkowe i organizacje pracodawców mają przedstawić wspólne stanowiska w sprawie projektu nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, który rozszerza prawo koalicji m.in. na samozatrudnionych i zleceniobiorców. To główny skutek wczorajszego posiedzenia zespołu ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego, który po raz pierwszy zajmował się wspomnianym projektem.

– Zakłada on systemową zmianę – zbiorowe prawo pracy zostanie zastąpione zbiorowym prawem zatrudnienia – wskazywał prof. Jacek Męcina, przewodniczący zespołu, z Konfederacji Lewiatan.

Partnerzy społeczni nie ukrywali zaskoczenia zakresem modyfikacji. Zgodnie z projektem zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych (w tym samozatrudnieni, zleceniobiorcy, wykonujący dzieło) będą mogli tworzyć i przystępować do organizacji zakładowych, o ile są zatrudnieni przez jedną firmę co najmniej przez pół roku. Osoby te zyskają uprawnienia związkowe zbliżone do tych przysługujących pracownikom (m.in. możliwość zwolnienia od pracy na czas wykonania doraźnych czynności związkowych lub etat związkowy, czyli zwolnienie od pracy na czas pełnienia funkcji w zarządzie organizacji). Z kolei pracodawcy będą mogli np. wnioskować od PIP o zweryfikowanie faktycznej liczby członków danego związku. Zmienią się też zasady ustalania reprezentatywności organizacji zatrudnionych.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2016-04-20 11:03) Zgłoś naruszenie 30

    Władze ustawodawcze Polskie ZALEGALIZOWAŁY prawnie NIEWOLNICTWO co zostało ogłoszone w ustawie KODEKS PRACY w artykule : ---Art. 151. (ze znaczkiem5) ---§ 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). ...(np w domu) § 2. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. § 3. Za czas dyżuru, z pełnionego w domu nie przysługuje czas wolny - --BRAWOO!!! BRAWO SEJM -BRAWO Rząd Już w tej chwili to kwitnie w nadmiarze. W zakładach Ruchu Ciąglego ,w pogotowiach ,w placówkach słuzby zdrowia,wsród Ekip Operacyjnych ---po co zatrudniać wlasciwą ilość pracowników skoro mozna jak wyżej /da się --da a Oni Prezesi maja taką POnadkominową Gaże!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane