statystyki

Funkcjonariusz ochrony kolei jak policjant

autor: Bożena Wiktorowska25.04.2016, 07:43; Aktualizacja: 25.04.2016, 10:01

Od 1 stycznia 2017 r. sokiści będą mieć takie same uprawnienia jak policjanci. Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o Straży Ochrony Kolei przygotowany przez MSWiA. Dokument ten zakłada, że ta grupa zawodowa zostanie włączona do służb mundurowych i przestanie podlegać ministrowi infrastruktury.

Zmienią się zasady nabywania uprawnień emerytalnych przez sokistów. Funkcjonariusze będą mogli ubiegać się o emerytury po 25 latach pracy i osiągnięciu wieku co najmniej 55 lat, czyli na takich samych zasadach jak policjanci i pogranicznicy.

– Obecnie prawo do emerytury pomostowej mają wyłącznie osoby, które rozpoczęły służbę przed 1999 r. Funkcjonariusze, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 1998 r., muszą służyć do 67. roku życia. Trudno sobie wyobrazić, żeby osoby w tym wieku mogły skutecznie chronić majątek kolei i zapewnić bezpieczeństwo podróżnych – tłumaczy Władysław Gajdek, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Straży Ochrony Kolei.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane