statystyki

Pracownik musi sam ocenić zagrożenie i powstrzymać się od pracy

autor: Maciej Ambroziewicz31.03.2016, 11:24; Aktualizacja: 31.03.2016, 11:46
praca pracownik

Prawo do powstrzymania się od pracy, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywanie pracy grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, jest jednym z podstawowych uprawnień pracownika związanych z bhpźródło: ShutterStock

Czy istnieje ustawowy katalog sytuacji, w których pracownik może powstrzymać się od wykonywania pracy ze względu na występujące zagrożenie?

Przepisy nie określają katalogu przypadków, w których pracownik może się powstrzymać od wykonywania pracy ze względu na zaistniałe zagrożenie. Ocena charakteru tego zagrożenia należy do zatrudnionego, a w razie sporu – do sądu pracy.

Prawo do powstrzymania się od pracy, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywanie pracy grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, jest jednym z podstawowych uprawnień pracownika związanych z bhp. Jeżeli powstrzymanie się od pracy nie usuwa zagrożenia, zatrudniony ma prawo oddalić się z miejsca, gdzie ono występuje. Co ważne, nie należy go utożsamiać z prawem do opuszczenia pracy, bowiem pracownik nadal powinien pozostawać w dyspozycji pracodawcy.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane