statystyki

Pracownik musi sam ocenić zagrożenie i powstrzymać się od pracy

autor: Maciej Ambroziewicz31.03.2016, 11:24; Aktualizacja: 31.03.2016, 11:46
praca pracownik

Prawo do powstrzymania się od pracy, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywanie pracy grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, jest jednym z podstawowych uprawnień pracownika związanych z bhpźródło: ShutterStock

Czy istnieje ustawowy katalog sytuacji, w których pracownik może powstrzymać się od wykonywania pracy ze względu na występujące zagrożenie?

Przepisy nie określają katalogu przypadków, w których pracownik może się powstrzymać od wykonywania pracy ze względu na zaistniałe zagrożenie. Ocena charakteru tego zagrożenia należy do zatrudnionego, a w razie sporu – do sądu pracy.

Prawo do powstrzymania się od pracy, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywanie pracy grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, jest jednym z podstawowych uprawnień pracownika związanych z bhp. Jeżeli powstrzymanie się od pracy nie usuwa zagrożenia, zatrudniony ma prawo oddalić się z miejsca, gdzie ono występuje. Co ważne, nie należy go utożsamiać z prawem do opuszczenia pracy, bowiem pracownik nadal powinien pozostawać w dyspozycji pracodawcy.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane