statystyki

Prawa pracownika: Popełnienie przestępstwa łatwiejsze, niż się wydaje

autor: Sebastian Kryczka01.04.2016, 07:00
Wykroczenia przeciwko prawom pracownika są uregulowane w dziale trzynastym ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.; dalej: k.p.)

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika są uregulowane w dziale trzynastym ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.; dalej: k.p.)źródło: ShutterStock

Złośliwość i uporczywość w naruszaniu praw pracownika to przesłanki czynu zabronionego, które tylko z pozoru są nietypowe. Do ich realizacji wystarczą bowiem umyślność i powtarzalność negatywnych działań pracodawcy.

Zdarza się, że pracodawcy, mniej lub bardziej świadomie, naruszają prawa pracownika ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego. Ich zachowanie może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo lub wykroczenie. Te dwie postaci czynu zabronionego mają wspólny mianownik. Jest nim społeczna szkodliwość czynu, różnica sprowadza się natomiast do jej stopnia. W przypadku przestępstwa stopień owej szkodliwości jest oczywiście wyższy.

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika są uregulowane w dziale trzynastym ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.; dalej: k.p.). Pracodawca powinien mieć świadomość, że w pewnych sytuacjach wykroczenia te mogą przybrać formę przestępstwa. Jednym z nich jest czyn uregulowany w art. 218 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz. 553 ze zm., dalej: k.k.), zgodnie z którym kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Aby zachowanie pracodawcy mogło być zakwalifikowane jako to przestępstwo, niezbędny jest nie tylko sam fakt popełnienia danego naruszenia. Konieczne jest też wypełnienie przynajmniej jednego z jego znamion w postaci uporczywości lub złośliwości zachowania sprawcy. Problem w tym, że żadna z tych przesłanek nie została doprecyzowana w przepisach.

Złośliwość

Brak definicji złośliwości powoduje, że aby dokonać oceny, czy dane działanie lub zaniechanie było złośliwe, należy się odwołać do potocznego rozumienia tego słowa. Według słownika języka polskiego PWN (sjp.pwn.pl) złośliwy to „lubiący sprawiać innym przykrość; też: wyrażający takie intencje, jak również zaskakujący w przykry sposób”. Należy więc uznać, że pod pojęciem złośliwości kryje się zawsze zachowanie mające charakter umyślny. Jest ono ukierunkowane i realizowane w celu wyrządzenia określonej dolegliwości. Oceniając zatem, czy pracodawca faktycznie złośliwie narusza uprawnienia ze stosunku pracy, niezbędne jest wykazanie braku racjonalnych przyczyn takiego działania, którego wyłącznym motywem jest uprzedzenie czy niechęć do pracownika. [przykład 1]


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • wariactwo, ale to biednemu wiatr w oczy(2016-04-01 08:30) Zgłoś naruszenie 00

  Niedługo się okaże, że gdy pracownik nie 'powstrzyma się' od wykroczenia itp. to jego wina, a nie pracodawcy, który mu kazał. Będzie miał obowiązek lepiej znać prawo polskie i międzynarodowe niż prawnicy RP. No i kultura prawna upowszechni się w narodzie ;))))

  Odpowiedz
 • no to pokażcie całą prawdę :)))(2016-04-02 09:33) Zgłoś naruszenie 00

  Skazanie za to przestępstwo - trudniejsze niż się wydaje :)))) Sprawdźcie sobie statystyki, ile zawiadomień wpływa a ile spraw trafia przed sąd.

  Odpowiedz
 • ???(2016-04-01 11:48) Zgłoś naruszenie 00

  wariactwo, ale to biednemu wiatr w oczy--- poczytaj jeszcze raz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane