statystyki

Zwolnienie dyscyplinarne: Nie można lekceważyć wewnętrznego regulaminu

autor: Artur Radwan31.03.2016, 19:00
Pracownik był zatrudniony w gminnym zakładzie usług komunalnych od 1980 r.

Pracownik był zatrudniony w gminnym zakładzie usług komunalnych od 1980 r.źródło: ShutterStock

Wiceprezes samorządowej spółki komunalnej może być zwolniony dyscyplinarnie, jeśli spóźnia się z dostarczeniem dokumentów potwierdzających jego dalszą niezdolność do pracy. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Pracownik był zatrudniony w gminnym zakładzie usług komunalnych od 1980 r. Swoją karierę zawodową rozpoczął na stanowisku majstra, a następnie kolejno był inspektorem, kierownikiem i dyrektorem. W 2008 r. podlegająca gminie jednostka została przekształcona w spółkę, a mężczyzna otrzymał umowę na czas nieokreślony i stanowisko wiceprezesa. Następnie w 2011 r. przez prawie 3/4 roku przebywał na zwolnieniach lekarskich, a także pobierał świadczenie rehabilitacyjne. Spółka 15 września 2011 r. rozwiązała z nim umowę bez wypowiedzenia.

Jako przyczynę wskazała ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych polegające na tym, że mężczyzna nie stawił się do pracy bez usprawiedliwienia od 6 września 2011 r. i w dniach następnych oraz nie poinformował pracodawcy o przyczynach nieobecności. Wiceprezes od tej decyzji odwołał się do sądu I instancji. Ten stwierdził, że ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (rozwiązanie z pracownikiem stosunku pracy w trybie art. 52 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy) należy badać przez pryzmat stopnia winy pracownika i zagrożenia interesów pracodawcy wskutek działania bądź zaniechania zatrudnionego.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane