W końcu 2015 r. stopa bezrobocia rejestrowanego spadła po raz pierwszy od siedmiu lat do jednocyfrowego poziomu. Natomiast w tym roku jest szansa na uzyskanie wyniku najlepszego od ćwierć wieku.
W ubiegłym roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się o 262 tys. To już drugi rok z rzędu, w którym kurczyła się liczba osób bez zajęcia, po pięciu latach nieustannego wzrostu. Najgorszy pod tym względem był 2009 r., gdy w wyniku kryzysu gospodarczego w ciągu zaledwie 12 miesięcy liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła aż o 419 tys.
W tym roku oczekiwana jest dalsza poprawa na rynku pracy. W najbardziej optymistycznych prognozach przewiduje się, że w grudniu stopa bezrobocia spadnie z 9,8 proc. przed rokiem do 8,8 proc. Wystarczy zresztą, by wskaźnik ten spadł poniżej 9,4 proc., by uzyskać najlepszy wynik od 1991 r. Z danych GUS wynika, że w całym ubiegłym roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy niemal 1,3 mln ofert zatrudnienia. To rekordowa liczba od co najmniej 2000 r., od kiedy tego rodzaju statystyki są w ogóle dostępne.