statystyki

Pracujący w nocy z wyższą pensją

autor: Łukasz Guza25.04.2016, 07:43; Aktualizacja: 25.04.2016, 09:37
praca pracownik

W październiku ubiegłego roku resort pracy (jeszcze przed wyborami parlamentarnymi i zmianą ekipy rządzącej) przedstawił partnerom społecznym trzy warianty takich modyfikacjiźródło: ShutterStock

Dodatek za wykonywanie obowiązków w porze nocnej nie będzie wliczany do płacy minimalnej. Ostateczna wersja projektu w sprawie wprowadzenia 12-złotowej minimalnej stawki godzinowej ma zmienić zasady uwzględniania niektórych składników wynagrodzenia w najniższej pensji.

Partnerzy społeczni porozumieli się w tej kwestii z rządem w trakcie negocjacji prowadzonych w Radzie Dialogu Społecznego. W rezultacie dodatek za pracę w nocy nie będzie wliczany do minimalnej pensji (zarówno tej przysługującej obecnie pracownikom, jak i godzinowej, która obejmie samozatrudnionych i zleceniobiorców). To oznacza wyższe pensje dla wykonujących obowiązki w porze nocnej i zarabiających najniższe stawki.

– Propozycję takiej zmiany zgłaszaliśmy od lat. Dotychczasowe zasady powodowały dysproporcje płacowe i prowadziły do nierównego traktowania pracowników. Moim zdaniem były niekonstytucyjne – wskazuje Norbert Kusiak, dyrektor wydziału polityki gospodarczej i funduszy strukturalnych OPZZ.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2016-04-25 10:24) Zgłoś naruszenie 10

    ...a czy ten Lewiatan zamiast bredzić o Wieku Emerytalnym zajął się pytaniem dlaczego to Pracodawca choć nie jest Ubezpieczycielem i nie inkasuje składek ZUS przez pierwsze 30 dni musi wypłacać wynagrodzenie chorobowe. Może tym tematem zajmie się niejaki MORDA siewicz!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane