statystyki

Pracujący w nocy z wyższą pensją

autor: Łukasz Guza25.04.2016, 07:43; Aktualizacja: 25.04.2016, 09:37
praca pracownik

W październiku ubiegłego roku resort pracy (jeszcze przed wyborami parlamentarnymi i zmianą ekipy rządzącej) przedstawił partnerom społecznym trzy warianty takich modyfikacjiźródło: ShutterStock

Dodatek za wykonywanie obowiązków w porze nocnej nie będzie wliczany do płacy minimalnej. Ostateczna wersja projektu w sprawie wprowadzenia 12-złotowej minimalnej stawki godzinowej ma zmienić zasady uwzględniania niektórych składników wynagrodzenia w najniższej pensji.

Partnerzy społeczni porozumieli się w tej kwestii z rządem w trakcie negocjacji prowadzonych w Radzie Dialogu Społecznego. W rezultacie dodatek za pracę w nocy nie będzie wliczany do minimalnej pensji (zarówno tej przysługującej obecnie pracownikom, jak i godzinowej, która obejmie samozatrudnionych i zleceniobiorców). To oznacza wyższe pensje dla wykonujących obowiązki w porze nocnej i zarabiających najniższe stawki.

– Propozycję takiej zmiany zgłaszaliśmy od lat. Dotychczasowe zasady powodowały dysproporcje płacowe i prowadziły do nierównego traktowania pracowników. Moim zdaniem były niekonstytucyjne – wskazuje Norbert Kusiak, dyrektor wydziału polityki gospodarczej i funduszy strukturalnych OPZZ.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2016-04-25 10:24) Zgłoś naruszenie 10

    ...a czy ten Lewiatan zamiast bredzić o Wieku Emerytalnym zajął się pytaniem dlaczego to Pracodawca choć nie jest Ubezpieczycielem i nie inkasuje składek ZUS przez pierwsze 30 dni musi wypłacać wynagrodzenie chorobowe. Może tym tematem zajmie się niejaki MORDA siewicz!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane