statystyki

Pracodawca nie może zmusić do urlopu w okresie przestoju

autor: Marcin Nagórek19.02.2016, 07:00
konflikt, kłótnia, pracodawca, pracownik, praca

Z systematyki jego przepisów wynika, że możliwość nakazania skorzystania przez pracownika z urlopu w określonym przez pracodawcę terminie istnieje wyłącznie w jednym przypadkuźródło: ShutterStock

W moim zakładzie pracy trwa remont (malowanie hali produkcyjnej). Kierownik twierdzi, że za ten okres będą wypisywane urlopy. Czy to zgodne z prawem? Czy pracodawca nie powinien wypłacić za ten czas postojowego?

Zgodnie z art. 81 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli nie została ona wyodrębniona przy określaniu warunków wynagradzania – 60 proc. wynagrodzenia (tzw. przestój). W każdym przypadku płaca ta nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie, o którym mowa powyżej, przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Jeśli nastąpił on z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje. Co do zasady pracodawca w okresie przestoju ma obowiązek wypłaty pensji, ale tylko wtedy, gdy pracownik był gotów do pracy.

W postanowieniu z 19 grudnia 2013 r., sygn. akt II PK 211/13 Sąd Najwyższy podkreślił, że z treści art. 81 par. 1 k.p. wynikają dwie przesłanki nabycia prawa do wynagrodzenia: gotowość pracownika do wykonywania pracy i doznanie przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy. Zaś cechami charakterystycznymi tej pierwszej są: zamiar wykonywania pracy, faktyczna zdolność do jej świadczenia, uzewnętrznienie gotowości do wykonywania pracy oraz pozostawanie w dyspozycji pracodawcy. W doktrynie wskazuje się, że przestój może oznaczać przerwę w wykonywaniu pracy, do której pracownik był przygotowany, ale spowodowaną przyczynami tkwiącymi w organizacji pracy u pracodawcy. Sąd Najwyższy akcentuje też, że o przestoju można mówić wyłącznie wtedy, gdy przyczyny zaburzeń w funkcjonowaniu zakładu pracy mają charakter techniczny lub organizacyjny. Przestojem nie jest natomiast przerwa w wykonywaniu pracy spowodowana przyczynami ekonomicznymi (por. wyrok SN z 16 października 1992 r., sygn. akt I PZP 58/92). Natomiast w uchwale z 18 października 1977 r., sygn. akt I PZP 234/77 SN wskazał, że: „Postanowienie umowy o pracę wyłączające uprawnienie pracownika zatrudnionego u osoby fizycznej do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących zakładu pracy, jest nieważne z mocy art. 18 par. 2 k.p. w związku z art. 81 par. 1 k.p.”.

Na podstawie powyższego należy przyjąć, że stan faktyczny podany w pytaniu czytelnika wypełnia znamiona art. 81 k.p., a tym samym będzie mu przysługiwało wynagrodzenie za czas przestoju.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • MILA(2019-01-05 10:28) Zgłoś naruszenie 20

    Jestem pracownikiem małego obiektu hotelarskiego. W okresie świątecznym nie mieliśmy zbyt wielu rezerwacji, więc pracodawca uznał, że na niektórych zmianach (tych bez rezerwacji) nie będziemy przychodzić do pracy i na ten czas wypiszemy wnioski urlopowe. Nikt nie pytał czy nam to pasuje, polecenie zostało wydane. Czy w tej sytuacji, gdybyśmy nie wypisali wniosku urlopowego, przysługiwałoby nam "postojowe"? Jeśli tak, to jak wyegzekwować wynagrodzenie od pracodawcy bez popadania z nim w konflikt? Czy może to już jest "przyczyna ekonomiczna"?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane