statystyki

Czas na wdrożenie zmian w umowach terminowych. Jak to zrobić?

autor: Radosław Kowalski11.02.2016, 18:00
umowa-zgoda

Nie należy jednak zapominać o tym, że w każdym takim przypadku przyczyny odstąpienia od stosowania limitów mogą być oceniane przez inspektora pracy.źródło: ShutterStock

OPIS SYTUACJI: Firma produkcyjna International Optix sp. z o.o. działa w grupie podmiotów powiązanych. Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony i określony. Umowa o pracę (pierwsza umowa zawarta z danym pracownikiem) jest poprzedzana umową na okres próbny. Z uwagi na specyfikę działalności czy raczej pewnych jej obszarów (np. krótka, specyficzna linia produkcyjna) część pracowników jest zatrudniana na podstawie umów o pracę na wykonanie konkretnych zadań.

Część umów o pracę została zawarta na czas określony nawet na kilka lat. Pracodawcy chodziło o to, aby w miarę potrzeb możliwe było ich rozwiązywanie z krótkim okresem wypowiedzenia. W praktyce nieraz okazywało się, że pewne obszary działalności musiały być wygaszane w dość krótkim czasie. Niekiedy pracownicy po tym, jak w miarę dobrze przeszli okres próbny i pierwsze okresy pracy w ramach umowy terminowej, później obniżali jakość swojej pracy. A przynajmniej takie były opinie przełożonych. W każdym razie pracodawca chciał mieć możliwość sprawnego rozwiązywania umów o pracę w wygodny dla siebie sposób. Nie bez znaczenia jest również to, że spółka działa w grupie i zagraniczny właściciel nie ma wielkich oporów przed stawianiem polskim zarządom wymogów, aby te w miarę potrzeb grupy przesuwały pracowników pomiędzy poszczególnymi spółkami.

W związku ze zmianami w prawie pracy, jakie polski ustawodawca wprowadza od 22 lutego 2016 r., zarządy spółek oraz dział HR spółki International Optix, który obsługuje wszystkie polskie firmy z grupy, są zmuszone do zmierzenia się z dodatkowymi wyzwaniami.

Problem w tym, że konieczne jest nie tylko dostosowanie umów o pracę do nowych zasad, ale również modyfikacja zasad zatrudniania pracowników, a zagraniczny właściciel przekazał „tajne wytyczne”, w których polecił wykorzystać fakt funkcjonowania w grupie i przemieszczanie pracowników pomiędzy poszczególnymi firmami, tak aby maksymalnie wykorzystać możliwości zawierania umów na okres próbny oraz na czas określony.

Zalecenia takie wzbudziły niepokój szefowej działu HR, pani Elżbiety, która postanowiła na ten temat porozmawiać z prawnikiem obsługującym spółki. Oprócz tego chciała się upewnić, jakie obowiązki informacyjne wystąpią w związku ze zmianami w prawie pracy dotyczącymi umów terminowych.

Szefowa HR zaprosiła prawnika na spotkanie do swojego biura. Miała nadzieję, że nie tylko podpowie jej, jakie działania powinna podjąć w związku ze zmianami w kodeksie pracy, ale również odniesie się do pomysłów właścicieli dotyczących przesuwania pracowników pomiędzy spółkami grupy.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane