statystyki

Zintegrowany System Kwalifikacji pozwoli pracodawcom na zmniejszenie kosztów rekrutacji

autor: Agnieszka Chłoń-Domińczak12.02.2016, 07:30; Aktualizacja: 12.02.2016, 08:39
Kwalifikacje są ważne w biznesie

Łatwiej będzie o pracę w Europie i o potwierdzenie rzeczywistej wartości polskiego wykształcenia.źródło: Materiały Prasowe

Od 2008 r. w Polsce pracujemy nad zbudowaniem zintegrowanego systemu kwalifikacji (ZSK). Ma on ułatwić zdobywanie dyplomów, świadectw, certyfikatów, które potwierdzają wiedzę, umiejętności i kompetencje, jakie posiadamy.

Jak żaden inny kraj europejski prowadziliśmy bardzo szeroką debatę wokół ram kwalifikacji. Gdy pięć lat temu zaczęliśmy po raz pierwszy opowiadać, na czym to ma polegać i co to jest, to pamiętam wyraz lekkiego osłupienia w oczach naszych rozmówców. Teraz to jest język, którym mówią nasi partnerzy społeczni: organizacje pozarządowe, związki zawodowe, organizacje pracodawców i branżowe, firmy szkoleniowe. ZSK jest szansą dla pracowników, branż i rynku. Na czym będzie polegał ten system? Dziś pracodawca, widząc jakiś certyfikat czy świadectwo, nie ma pewności, czy to, co jest tam napisane, sprawdza się w rzeczywistości, ponieważ nie zawsze posiadanie certyfikatu oznacza, że ktoś zweryfikował tę wiedzę. Czasami jest to tylko poświadczenie, że ktoś chodził na jakiś kurs. A co z tego wyniósł – nie wiadomo. Tymczasem dyplomy powinny mówić o tym, co dana osoba naprawdę umie, a nie ile lat chodziła do szkoły czy studiowała.

Kwalifikacje to właśnie dyplomy, świadectwa, certyfikaty, więc czasem w dużym uproszczeniu mówimy, że kwalifikacja to papier, który zaświadcza o tym, że ktoś w wiarygodny sposób potwierdził swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne. Kwalifikacje opisujemy językiem efektów uczenia się, czyli tego, czego faktycznie człowiek się nauczył, bez względu na to, jak się uczył i gdzie.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane