statystyki

Zintegrowany System Kwalifikacji pozwoli pracodawcom na zmniejszenie kosztów rekrutacji

autor: Agnieszka Chłoń-Domińczak12.02.2016, 07:30; Aktualizacja: 12.02.2016, 08:39
Kwalifikacje są ważne w biznesie

Łatwiej będzie o pracę w Europie i o potwierdzenie rzeczywistej wartości polskiego wykształcenia.źródło: Materiały Prasowe

Od 2008 r. w Polsce pracujemy nad zbudowaniem zintegrowanego systemu kwalifikacji (ZSK). Ma on ułatwić zdobywanie dyplomów, świadectw, certyfikatów, które potwierdzają wiedzę, umiejętności i kompetencje, jakie posiadamy.

Jak żaden inny kraj europejski prowadziliśmy bardzo szeroką debatę wokół ram kwalifikacji. Gdy pięć lat temu zaczęliśmy po raz pierwszy opowiadać, na czym to ma polegać i co to jest, to pamiętam wyraz lekkiego osłupienia w oczach naszych rozmówców. Teraz to jest język, którym mówią nasi partnerzy społeczni: organizacje pozarządowe, związki zawodowe, organizacje pracodawców i branżowe, firmy szkoleniowe. ZSK jest szansą dla pracowników, branż i rynku. Na czym będzie polegał ten system? Dziś pracodawca, widząc jakiś certyfikat czy świadectwo, nie ma pewności, czy to, co jest tam napisane, sprawdza się w rzeczywistości, ponieważ nie zawsze posiadanie certyfikatu oznacza, że ktoś zweryfikował tę wiedzę. Czasami jest to tylko poświadczenie, że ktoś chodził na jakiś kurs. A co z tego wyniósł – nie wiadomo. Tymczasem dyplomy powinny mówić o tym, co dana osoba naprawdę umie, a nie ile lat chodziła do szkoły czy studiowała.

Kwalifikacje to właśnie dyplomy, świadectwa, certyfikaty, więc czasem w dużym uproszczeniu mówimy, że kwalifikacja to papier, który zaświadcza o tym, że ktoś w wiarygodny sposób potwierdził swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne. Kwalifikacje opisujemy językiem efektów uczenia się, czyli tego, czego faktycznie człowiek się nauczył, bez względu na to, jak się uczył i gdzie.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane