Pracę mają, ale poszukują nowej. Z najnowszego raportu Pracuj.pl pod tytułem "Wygoda kontra rozwój" wynika, że 35 procent zatrudnionych Polaków szuka lub rozważa zmianę pracy. Większość z nich to osoby poniżej 40 roku życia, posiadające umowę na czas nieokreślony.

Jak podkreśla w rozmowie z IAR Anna Częścik z Grupy Pracuj, głównym motorem zmiany jest pragnienie wyższych zarobków, ale nie tylko. Ważnym powodem jest również chęć rozwoju zawodowego.

Badani rozważają też zmianę miejsca pracy ze względu na niezadowolenie z obecnych warunków zatrudnienia lub złą atmosferę wśród pracowników. Istotnym czynnikiem jest także zbyt duże oddalenie siedziby firmy od miejsca zamieszkania. Anna Częścik zwraca uwagę, że zwłaszcza młodsze pokolenie ceni sobie tak zwany "work - life balance", czyli równowagę między pracą a życiem prywatnym i nie chce tracić wielu godzin na dojazdy.

Według Anny Częścik, poszukiwanie nowego zatrudnienia wynika z wyraźnej systematycznej poprawy sytuacji na rynku pracy. Szacunki wskazują, że w październiku stopa bezrobocia wyniosła 9,6 procent. Także na portalu Pracuj.pl opublikowanych zostało w październiku ponad 40 tysięcy ofert pracy. Jest to o ponad 13 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Polacy zaczęli wierzyć, że jeśli tylko się postarają, to znajdą lepszą pracę - zaznaczyła Anna Częścik.

Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Pracuj.pl przez TNS Polska na reprezentatywnej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków.