Od 2016 nowe zasady zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na wypowiedzeniu

autor: Agnieszka Brzostek12.11.2015, 07:00
kobieta-zawody-praca

Decyzja o zwolnieniu nadal będzie stanowić jednostronną czynność pracodawcy.źródło: ShutterStock

Od 2016 roku zostanie prawnie uregulowana kwestia zwalniania pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Pracodawca nie będzie mógł odwołać podwładnego z takiego zwolnienia, nie będzie też w więc przeszkód, aby dana osoba rozpoczęła zatrudnienie w kolejnej firmie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Katarzyna(2016-02-01 13:53) Zgłoś naruszenie 21

  Wynagrodzenie należy się jesli narty nie świadczy pracy czyli jest zwolniony z jej świadczenia. Ale w wysokości należnej za urlop wypoczynkowy.

  Odpowiedz
 • Magda(2016-02-22 08:59) Zgłoś naruszenie 21

  a jeśli pracownikowi kończy się umowa na czas określony i dostanie propozycję jej przedłużenia, ale jej nie przyjmie, to bez problemu kończy pracę określonego dnia i czeka na świadectwo pracy?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • oko(2016-10-28 18:59) Zgłoś naruszenie 20

  Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 lipca 2005 r., wydany w sprawie o sygn. akt I PK 176/04, w którym Sąd Najwyższy stwierdził, że „skuteczne zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia przesądza o tym, że pracownik, który nie wyraża zgody na cofnięcie oświadczenia woli w tym przedmiocie, nie jest obowiązany do podporządkowania się poleceniom pracodawcy świadczenia pracy we wskazanym miejscu i terminie. Niezastosowanie się pracownika do takich poleceń pracodawcy nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 kp).

  Odpowiedz
 • kuba1221(2016-01-20 12:29) Zgłoś naruszenie 10

  Więc wynagrodzenie się należy dla pracownika niezależnie od faktu czy łoży pracę czy też pracodawca z niej go zwolnił. to samo dotyczy innych składników wynagrodzenia jak premia,deputaty resortowe itd.

  Odpowiedz
 • elvismp(2016-04-01 21:08) Zgłoś naruszenie 15

  Cyt "Jednak nowe przepisy nie przewidują możliwości odwołania pracownika z tego zwolnienia. W związku z tym, o ile strony nie ustalą takiej możliwości, pracodawca nie może żądać powrotu pracownika do firmy. Nie ma prawa także wyciągać wobec niego żadnych konsekwencji, jeśli ten podejmie nową pracę" Jak art i paragraf , pkt ? odnośnie że pracodawca nie może żądać powrotu pracownika do firmy, oraz że nie ma prawa wyciągnąć konsekwencji gdy podejmie nową pracę podczas trwania "bez świadczenia stosunku pracy" Dziennik Ustaw z dn 25 czerwca 2015, Pozycja: 1220 nic o tym nie mówi !!! Proszę o sprostowanie artykułu, gdyż wprowadza czytelników w błąd !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane