statystyki

Od 2016 roku zmienione zasady ubiegania się o gwarantowane pensje

autor: Łukasz Guza16.11.2015, 08:02; Aktualizacja: 18.12.2015, 11:34
podatki pieniądze

566,8 mln zł wyniosą planowane przychody FGŚP w 2016 r.źródło: ShutterStock

Niewypłacalność firm nastąpi w razie rozpoczęcia postępowania restrukturyzacyjnego.

Od 1 stycznia 2016 r. zmieni się procedura wypłaty zaległych wynagrodzeń dla pracowników upadających przedsiębiorstw. Wtedy w życie wejdzie ustawa z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. poz. 978), która reguluje kwestie zawierania układu przez niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością dłużnika. Przepisy te modyfikują także zasady ubiegania się o wypłatę środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Nowelizują bowiem ustawę z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 272 ze zm.). Modyfikacje mają dostosować jej regulacje do charakteru postępowań restrukturyzacyjnych unormowanych w ustawie z 15 maja 2015 r.

Zmieni się m.in. katalog przypadków, w których zachodzi niewypłacalność pracodawcy (uprawniająca do ubiegania się o wypłatę z FGŚP). Zgodnie z nowymi przepisami nastąpi ona m.in. w sytuacji, gdy sąd upadłościowy lub restrukturyzacyjny wyda postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego (przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego lub postępowania sanacyjnego). Jednocześnie z katalogu wyeliminowane zostaną niektóre dotychczasowe przypadki, które wskazywały na niewypłacalność. Chodzi o wydanie postanowień: o ogłoszeniu upadłości pracodawcy z możliwością zawarcia układu, zmianie postanowienia o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika oraz zmianie postanowienia o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika na postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane