statystyki

Praca kierowcy: Za spanie w wygodnej kabinie nie będzie pieniędzy

autor: Piotr Szymaniak10.11.2015, 16:00
Samochód, kierowca

Jeśli ciągnik siodłowy nie spełni standardów, firma będzie musiała wypłacić ryczałt.źródło: ShutterStock

Zapewnienie kierowcy odpowiednio wyposażonej leżanki w ciężarówce jest równoznaczne z zapewnieniem mu bezpłatnego noclegu.

Taki wprost sformułowany zapis zawiera projekt nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z nim firmy przewozowe będą zwolnione z obowiązku wypłacania kierowcom ryczałtów za noclegi, wówczas gdy ciężarówka spełniać będzie standardy określone w rozporządzeniu.

Akt wykonawczy ma określać w szczególności minimalne rozmiary części do spania, wymiary leżanki i jej parametry techniczne, dostępność 12-voltowych gniazdek, oświetlenie, a także system wentylacji i ogrzewania, które działają również wtedy, gdy silnik samochodu jest wyłączony. W przypadku gdy ciągnik siodłowy tych warunków nie spełnia, firma będzie musiała wypłacić ryczałt. Jego wysokość zostanie określona w rozporządzeniu wydanym na podstawie projektowanej ustawy. Stawki określone w rozporządzeniu stosować się będzie wtedy, gdy inne nie zostały uregulowane w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania obowiązującym w danej firmie czy też w umowie o pracę.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • jhjh(2015-11-11 13:13) Zgłoś naruszenie 00

  Barbara - zawód kierowcy jest ciężki i odpowiedzialny a mówienie" zenujace przepisy nieudacznikówi ,debili zza biurka" przecież może założyć firmę i być sobie szefem i zobaczysz wtedy problemy To jest ciężki kawałek chleba

  Odpowiedz
 • Desi(2015-11-11 18:02) Zgłoś naruszenie 00

  Barbara jakie odszkodowanie o czym Ty piszesz do zawodu kierowcy nikt nikogo nie zmusza.

  Odpowiedz
 • ja(2015-11-13 08:15) Zgłoś naruszenie 00

  ile maz zarabia? Bo srednio kiero bierze 4-5 tys na reke + oszczednosci za sami wiecie co? Gornicy tyle nie maja.

  Odpowiedz
 • Barbara(2015-11-10 17:49) Zgłoś naruszenie 01

  Kierowca to cieżko pracujacy człowiek,a traktowany gorzej niz wiezien! Będą mierzyc mu łóżko zeby nie dac paru groszy za nocleg w kabinie ,w koncu jak pies w budzie byle sie zmieścił i zjadł konserwe by nie zdechł ...zenujace przepisy nieudacznikówi ,debili zza biurka.W/g mnie powinien dostac odszkodowanie ,ze śpi w samotnosci z dala od domu i rodziny i musi czuwac by nikt go nie napadł przypiety pasami do drzwi samochodu(z autopsji ,jestem żoną kierowcy wychowałam sama 2 dzieci).Dzieki jego kasie zaoszcedzonej na dietach dałam rady, bo gotowałam do słoików, a najniższa krajowa nie starczyła nawet na opłaty .Gratuluje pomysłu!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane