statystyki

Praca kierowcy: Za spanie w wygodnej kabinie nie będzie pieniędzy

autor: Piotr Szymaniak10.11.2015, 16:00
Samochód, kierowca

Jeśli ciągnik siodłowy nie spełni standardów, firma będzie musiała wypłacić ryczałt.źródło: ShutterStock

Zapewnienie kierowcy odpowiednio wyposażonej leżanki w ciężarówce jest równoznaczne z zapewnieniem mu bezpłatnego noclegu.

Taki wprost sformułowany zapis zawiera projekt nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z nim firmy przewozowe będą zwolnione z obowiązku wypłacania kierowcom ryczałtów za noclegi, wówczas gdy ciężarówka spełniać będzie standardy określone w rozporządzeniu.

Akt wykonawczy ma określać w szczególności minimalne rozmiary części do spania, wymiary leżanki i jej parametry techniczne, dostępność 12-voltowych gniazdek, oświetlenie, a także system wentylacji i ogrzewania, które działają również wtedy, gdy silnik samochodu jest wyłączony. W przypadku gdy ciągnik siodłowy tych warunków nie spełnia, firma będzie musiała wypłacić ryczałt. Jego wysokość zostanie określona w rozporządzeniu wydanym na podstawie projektowanej ustawy. Stawki określone w rozporządzeniu stosować się będzie wtedy, gdy inne nie zostały uregulowane w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania obowiązującym w danej firmie czy też w umowie o pracę.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • jhjh(2015-11-11 13:13) Zgłoś naruszenie 00

  Barbara - zawód kierowcy jest ciężki i odpowiedzialny a mówienie" zenujace przepisy nieudacznikówi ,debili zza biurka" przecież może założyć firmę i być sobie szefem i zobaczysz wtedy problemy To jest ciężki kawałek chleba

  Odpowiedz
 • Desi(2015-11-11 18:02) Zgłoś naruszenie 00

  Barbara jakie odszkodowanie o czym Ty piszesz do zawodu kierowcy nikt nikogo nie zmusza.

  Odpowiedz
 • ja(2015-11-13 08:15) Zgłoś naruszenie 00

  ile maz zarabia? Bo srednio kiero bierze 4-5 tys na reke + oszczednosci za sami wiecie co? Gornicy tyle nie maja.

  Odpowiedz
 • Barbara(2015-11-10 17:49) Zgłoś naruszenie 01

  Kierowca to cieżko pracujacy człowiek,a traktowany gorzej niz wiezien! Będą mierzyc mu łóżko zeby nie dac paru groszy za nocleg w kabinie ,w koncu jak pies w budzie byle sie zmieścił i zjadł konserwe by nie zdechł ...zenujace przepisy nieudacznikówi ,debili zza biurka.W/g mnie powinien dostac odszkodowanie ,ze śpi w samotnosci z dala od domu i rodziny i musi czuwac by nikt go nie napadł przypiety pasami do drzwi samochodu(z autopsji ,jestem żoną kierowcy wychowałam sama 2 dzieci).Dzieki jego kasie zaoszcedzonej na dietach dałam rady, bo gotowałam do słoików, a najniższa krajowa nie starczyła nawet na opłaty .Gratuluje pomysłu!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane