statystyki

RPO pyta o ryczałty za noclegi w ciężarówkach

autor: Piotr Szymaniak02.11.2015, 07:29; Aktualizacja: 02.11.2015, 08:46

Minęło półtora roku od uchwały Sądu Najwyższego, w której ten stwierdził, że zapewnienie kierowcy ciężarówki miejsca do spania w kabinie nie jest tożsame z zapewnieniem mu bezpłatnego noclegu (sygn. akt II PZP 1/14). Do tego czasu zarówno orzecznictwo, jak Państwowa Inspekcja Pracy stały na stanowisku, że zapewnienie miejsca do spania w kabinie nie powoduje dla przedsiębiorcy konieczności wypłaty ryczałtu na nocleg. W ten sposób firma spełniała wymagania określone w rozporządzeniu w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. z 2002 r. nr 256, poz. 1991 ze zm.).

Jednak po uchwale SN przewoźników zalała fala roszczeń o wypłatę zaległych pieniędzy. Średnia wysokość pozwu opiewa na ok. 60 tys. zł. Łączne roszczenia wobec branży z tego tytułu szacuje się na 2 mld zł.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie