statystyki

Umowa o zakazie konkurencji: Kara musi być adekwatna do odszkodowania

autor: Artur Radwan09.11.2015, 07:36; Aktualizacja: 09.11.2015, 09:54

Firma składająca pozew o odszkodowanie z tytułu niepowstrzymywania się pracownika od działalności konkurencyjnej musi w nim uwzględnić rozmiar poniesionych strat. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Kobieta była zatrudniona w spółce od sierpnia 2008 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku kierownika hurtowni. Pod koniec kwietnia 2010 r. strony zawarły umowę o zakazie konkurencji, który miał obowiązywać w okresie trwania zatrudnienia, a także rok po jego ustaniu. Zgodnie z jej treścią za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej w okresie roku od ustania stosunku pracy pracodawca zobowiązał się wypłacać pozwanej odszkodowanie w miesięcznych ratach w łącznej wysokości stanowiącej dwunastokrotność 25 proc. otrzymywanego ostatnio przez kobietę wynagrodzenia zasadniczego. 31 marca 2011 r. umowa o pracę łącząca strony została rozwiązana na skutek złożonego przez kierowniczkę wypowiedzenia.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane