TSUE zdecyduje, czy firma, która chce zmienić warunki pracy większej liczbie pracowników, musi stosować procedurę zbiorowych redukcji.
TSUE zdecyduje, czy firma, która chce zmienić warunki pracy większej liczbie pracowników, musi stosować procedurę zbiorowych redukcji.
Wątpliwości takiej wczoraj nie rozstrzygnął Sąd Najwyższy. Odmówił on podjęcia uchwały w sprawie zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Okręgowy w Łodzi. Sędziowie podkreślili, że zarówno przepisy unijne, jak i orzecznictwo TSUE nie przesądza jednoznacznie, czy konieczne jest przeprowadzanie procedury zbiorowych redukcji w razie przedstawienia wypowiedzeń zmieniających pracownikom, których liczba przekracza progi określone w ustawie o zwolnieniach grupowych.
– W związku z tym konieczne jest wystosowanie pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W rozpatrywanej sprawie uprawniony jest do tego sąd II instancji – wskazywał sędzia sprawozdawca Józef Iwulski.
Jest problem
Rozpatrywana przez SN sprawa dotyczy pracowników łódzkiego szpitala. Placówka miała problemy finansowe i groziła jej likwidacja. Jednocześnie nie mogła zredukować zatrudnienia z uwagi na konieczność utrzymania kontraktu z NFZ, który wymaga zatrudniania odpowiedniej liczby pracowników. W związku z tym pracodawca zaproponował podwładnym dobrowolne obniżenie wynagrodzenia (o 15 proc.) przez rok. Około 20 proc. osób wyraziło zgodę, a pozostali otrzymali wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Po upływie okresu wypowiedzenia pracownikom zaproponowano obniżone wynagrodzenie przez określony czas – do 1 lutego 2015 r. Tylko jedna osoba nie przyjęła tych warunków, co skutkowało zakończeniem zatrudnienia. Część załogi wniosła jednak do sądu powództwa o uznanie wypowiedzeń zmieniających za bezskuteczne. Powołują się na to, że pracodawca nie zastosował procedury zwolnień grupowych, choć liczba wręczonych wymówień przekraczała progi przewidziane w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 192).
– Nie można pomijać faktu, że skutkiem złożenia wypowiedzenia zmieniającego może być definitywne zwolnienie. Pracodawca o tym wie i godzi się na to, a więc można przypisać mu działanie w zamiarze ewentualnym. W razie złożenia wypowiedzeń zmieniających w liczbie przekraczającej ustawowe progi, powinien stosować procedurę zwolnień grupowych – tłumaczył przed SN Marcin Jabłoński, adwokat – pełnomocnik pracowników.
Z kolei Anna Lazari, radca prawny, pełnomocnik pracodawcy, przytaczała m.in. orzeczenia TSUE dotyczące redukcji etatów. – Wynika z nich, że o zwolnieniu z przyczyn niedotyczących pracownika można mówić tylko, gdy jest ono całkowicie niezależne od woli zatrudnionego. W przypadku rozwiązania umowy na skutek nieprzyjęcia nowych warunków pracy i płacy wymóg ten nie jest spełniony – tłumaczyła przed SN.
Są wątpliwości
SN wskazał, że dotychczasowe rozbieżności w krajowym orzecznictwie dotyczące wypowiedzeń zmieniających w kontekście zwolnień grupowych wynikały z tego, że samo wymówienie warunków pracy i płacy nie jest instytucją jednolitą. Inaczej należy traktować wypowiedzenie zmieniające, które ma np. dostosować wynagrodzenie pracowników przejętych w ramach przejścia zakładu pracy, a inaczej to, które ma doprowadzić do obniżek pensji. Zdaniem sędziów, niektóre przepisy ustawy z 13 marca 2003 r. (np. art. 5) przemawiają za koniecznością przeprowadzania procedury zwolnień grupowych także w razie składania odpowiedniej liczby wypowiedzeń zmieniających, ale nie przesądzają o tym.
Jednocześnie niejednoznaczne są też regulacje dyrektywy Rady nr 98/59/WE w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do zwolnień grupowych (Dz.Urz. WE L 225 z 12 sierpnia 1998 r.). W związku z tym opinię w sprawie omawianego zagadnienia powinien wydać TSUE.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama