statystyki

Kiedy zwolniony pracownik może domagać się ponownego zatrudnienia

autor: Mariusz Stępień26.08.2015, 19:00
bezrobocie, praca

Na preferencje przy ubieganiu się o ponowne zatrudnienie mogą liczyć tylko osoby objęte zwolnieniami grupowymi.źródło: ShutterStock

Na powrót do byłego pracodawcy liczyć może nie tylko osoba przywrócona do pracy przez sąd, lecz także ta, z którą rozstano się z przyczyn przez nią niezawinionych. Oczywiście, jeśli dopełni wcześniej wymaganych formalności.

Czy każdy może liczyć na preferencje przy zatrudnieniu

Pracownik został zwolniony w ramach przeprowadzanej w firmie restrukturyzacji. Pracodawca zatrudniający 90 osób najpierw zwolnił 8, a następnie po 3 miesiącach kolejne 5, w tym wspomnianego pracownika. Obecnie pracodawca rozpoczął zatrudnianie m.in. w tej samej grupie zawodowej, do której należał zwolniony. Czy ma obowiązek przyjąć go do pracy, jeśli będzie starał się o ponowny angaż?

NIE

Na preferencje przy ubieganiu się o ponowne zatrudnienie mogą liczyć tylko osoby objęte zwolnieniami grupowymi. Obowiązek ponownego nawiązania stosunku pracy ze zwolnionym wcześniej pracownikiem nakłada na pracodawcę art. 9 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Powstaje on, gdy:

● rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w ramach zwolnienia grupowego,


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane