statystyki

Kiedy zwolniony pracownik może domagać się ponownego zatrudnienia

autor: Mariusz Stępień26.08.2015, 19:00
bezrobocie, praca

Na preferencje przy ubieganiu się o ponowne zatrudnienie mogą liczyć tylko osoby objęte zwolnieniami grupowymi.źródło: ShutterStock

Na powrót do byłego pracodawcy liczyć może nie tylko osoba przywrócona do pracy przez sąd, lecz także ta, z którą rozstano się z przyczyn przez nią niezawinionych. Oczywiście, jeśli dopełni wcześniej wymaganych formalności.

Czy każdy może liczyć na preferencje przy zatrudnieniu

Pracownik został zwolniony w ramach przeprowadzanej w firmie restrukturyzacji. Pracodawca zatrudniający 90 osób najpierw zwolnił 8, a następnie po 3 miesiącach kolejne 5, w tym wspomnianego pracownika. Obecnie pracodawca rozpoczął zatrudnianie m.in. w tej samej grupie zawodowej, do której należał zwolniony. Czy ma obowiązek przyjąć go do pracy, jeśli będzie starał się o ponowny angaż?

NIE

Na preferencje przy ubieganiu się o ponowne zatrudnienie mogą liczyć tylko osoby objęte zwolnieniami grupowymi. Obowiązek ponownego nawiązania stosunku pracy ze zwolnionym wcześniej pracownikiem nakłada na pracodawcę art. 9 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Powstaje on, gdy:

● rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w ramach zwolnienia grupowego,


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane