statystyki

Pracodawca musi wyrazić zgodę na urlop na żądanie

autor: Anna Borysewicz01.10.2015, 08:27; Aktualizacja: 01.10.2015, 09:22
praca, stres, zmęczenie

Pracodawca musi wyrazić zgodę na urlop na żądanieźródło: ShutterStock

Prowadzę niewielką firmę. Jeden z moich podwładnych przed rozpoczęciem pracy poprosił o udzielenie mu urlopu na żądanie. Nie zgodziłem się na to, ponieważ w tym dniu doszło do awarii, w wyniku której przestały działać komputery. Tylko on zaś, jako jedyny z załogi posiadający wykształcenie w tym zakresie, był w stanie usunąć skutki owej niesprawności. Pracownik wprawdzie pojawił się w zakładzie, ale stwierdził, że bez względu na sytuację miałem obowiązek udzielić mu tego urlopu. Czy ma rację? Dodam, że profil mojej działalności wymaga wykonywania znacznej części pracy na komputerze. Gdyby ten etatowiec nie przyjechał wtedy do firmy i nie naprawił systemu, dwa projekty nie zostałyby zrealizowane na czas, co groziłoby zapłatą przeze mnie wysokich kar umownych.

Pracodawca jest zobligowany udzielić na żądanie podwładnego i w terminie przez niego wskazanym maksymalnie czterech dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zaś jest zobowiązany zgłosić żądanie udzielenia owego urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Tak stanowi art. 1672kodeksu pracy. Wprawdzie ustawodawca nie przewidział dla zgłoszenia wniosku o udzielenie komentowanego urlopu żadnej formy, jednak dla celów dowodowych postuluje się zachowanie postaci pisemnej.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • zlot(2015-10-02 07:42) Zgłoś naruszenie 00

    Co w przypadku gdy zgłoszę wniosek o urlop na żądanie na pięć minut przed zakończeniem dnia pracy, w którym wziąłem dzień wolny? Zgodnie z przepisem wniosek muszę złożyć najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu/pracy, a zatem przepis ten nie określa czy mam to zrobić na początku tego dnia czy mogę zrobić to pod koniec.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane