statystyki

Na co zwrócić uwagę, startując w konkursie na stanowisko urzędnicze

autor: Artur Radwan12.10.2015, 17:00
urzędnik

Czy unikanie konkursu jest dozwolone?źródło: ShutterStock

Nie warto do niego przystępować, jeśli kryteria naboru budzą podejrzenia, że są one przygotowane z myślą o określonym kandydacie. Jeśli takie nieprawidłowości dotyczą administracji rządowej, warto poinformować o tym szefa służby cywilnej lub Radę Służby Cywilnej. Wyniki rozstrzygnięcia można też kwestionować przed sądem.

Czy da się wykluczyć będących na zleceniu

Zdecydowałem się na przystąpienie do konkursu na stanowisko w jednym z urzędów administracji rządowej. Okazało się, że wśród osób, które ubiegają się o tę posadę, jest kandydat, który już od kilku miesięcy jest tam zatrudniony na podstawie umowy-zlecenia. Czy jeśli ten kandydat wygra, będę mógł skutecznie zablokować przebieg rekrutacji?

NIE

Nabór na stanowisko jest otwarty i konkurencyjny. Każdy, kto spełnia wymagania formalne, może do niego przystąpić. Nie można doprowadzić do unieważnienia konkursu tylko dlatego, że wśród kandydatów była osoba, która pracuje w tym urzędzie na podstawie umowy-zlecenia. Komisja konkursowa ma za zadanie spośród kandydatów wyłonić najlepszego pracownika. Oczywiście osoba pracująca na zleceniu ma większe szanse od pozostałych, bo zna specyfikę urzędu. Co więcej, pracodawca z pewnością będzie się skłaniał do jej zatrudnienia, bo również zna sposób jej pracy i zaangażowanie. Trzeba jednak mieć twarde dowody na to, że np. osoba zatrudniona na zleceniu znała wcześniej pytania testowe lub te, które zostaną jej zadane przy rozmowie kwalifikacyjnej. Niestety, wykrycie tego typu nieprawidłowości graniczy z cudem. Kandydat niezadowolony z rozstrzygnięcia może tylko snuć domysły. Podobnie jest ze stażystami, którzy zdobywają doświadczenie w urzędzie, a następnie przystępują do konkursu na stanowisko urzędnicze. Zgodnie ze stanowiskiem szefa służby cywilnej prezentowanym ostatnio w Sejmie, nie można tych osób wykluczyć z naboru tylko dlatego, że zdobywały doświadczenie zawodowe w określonej komórce i zdecydowały się w kolejnym etapie swojej kariery na przystąpienie do naboru w tej samej instytucji.

Podstawa prawna

Art. 26 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Czy można pominąć jedno wymaganie

Wśród ofert w administracji rządowej znalazłem jedną, która odpowiada moim kwalifikacjom. Co więcej, nawet urząd jest blisko mojego miejsca zamieszkania. Problem jest tylko taki, że tam wymagają trzyletniego stażu pracy w administracji. Ja przepracowałem tylko dwa lata, ale poza budżetówką pracowałem osiem lat. Czy pracodawca może przymrużyć oko i zakwalifikować moją osobę do konkursu?

NIE

Nabór na wszystkie stanowiska w służbie cywilnej jest otwarty i konkurencyjny. Dyrektor generalny organizuje nabór do korpusu służby cywilnej, do którego należą zarówno pracownicy, jak i urzędnicy służby cywilnej. Niespełnienie wymagań koniecznych już na wstępie dyskwalifikuje kandydata na określone stanowisko. W ogłoszeniu o naborze zamieszczana jest też informacja o zakresie zadań wykonywanych na danym stanowisku, wskazanie wymaganych dokumentów i terminu oraz miejsca ich składania. Dodatkowym atutem i zwiększeniem szansy na otrzymanie stanowiska jest spełnienie przez kandydata wymagań i umiejętności uznanych w ogłoszeniu za pożądane. Najczęściej są nimi: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, odporność na stres, sumienność, odpowiedzialność, umiejętność pracy w zespole i znajomość języków obcych. W przypadku niektórych stanowisk wymagana jest też kopia posiadanego poświadczenia bezpieczeństwa. Najczęściej jest to poświadczenie o klauzuli poufnej. Takie poświadczenie posiadają byli lub zatrudnieni w innym urzędzie pracownicy administracji państwowej. Brak poświadczenia nie jest przeszkodą do przystąpienia do naboru. Kandydat musi tylko dołączyć do dokumentów oświadczenie o wyrażeniu zgody na poddanie się postępowaniu sprawdzającemu, które rozpoczyna się z chwilą wyłonienia kandydata podczas naboru.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • 123(2015-11-05 07:41) Zgłoś naruszenie 10

    NIE masz układów ... na Boga proszę Cię NIE STARTUJ !!!

    Odpowiedz
  • Justi(2018-12-28 09:32) Zgłoś naruszenie 00

    A co jeśli osoba z zamiarem przejścia na emeryturę złożyła dokumenty i wzięła udział w konkursie na stanowisko wygrała ten konkurs lecz pracodawca przyjmuje druga osobę,

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane