statystyki

Jesteś urzędnikiem? Dowiedz się, czy masz szansę na szkolenie

autor: Artur Radwan13.08.2015, 10:23
urzędnik

Nowe rozporządzenie ułatwi zdobywanie niezbędnych kwalifikacjiźródło: ShutterStock

Pracuję w administracji rządowej i chętnie wzięłabym udział w szkoleniach zorganizowanych przez urząd – pisze pani Urszula. – Słyszałam, że od 23 lipca po zmianie przepisów dyrektor generalny może bez zbędnej biurokracji przygotować takie kursy. Czy to oznacza, że łatwiej będzie ubiegać się o szkolenie?

Tak. Dodatkowe kursy i szkolenia mają pomagać w pracy, a ich ukończenie – nawet bardzo specjalistycznych – może skutkować awansem. Decyzja w tej sprawie należy do przełożonych pracownika, w tym m.in. dyrektora generalnego urzędu. Ci często nie wykorzystywali wszystkich środków, bo nadmiernie rozbudowana procedura związana ze szkoleniami utrudniała ich przeprowadzenie, a nawet wręcz zniechęcała do ich organizowania. Z kolei tuż pod koniec roku, gdy zostawały środki na szkolenia, nie były one z tych samych powodów przeznaczane na ten cel.

Z pewnością nowe rozporządzenie ułatwi pani Urszuli zdobywanie niezbędnych kwalifikacji. Na organizatorach szkoleń (dyrektorach generalnych) nie będzie już ciążył obowiązek stawiania wymogu, by podmiot, któremu powierza się prowadzenie szkolenia, spełniał sztywne kryteria. Nie będzie też obowiązku przygotowania i zatwierdzania jego harmonogramu równolegle z programem. W rozporządzeniu złagodzono również przepisy, które wręcz wskazywały, że w organizowaniu szkoleń mają pierwszeństwo podmioty zewnętrzne. Teraz urzędy mogą bez problemu porozumieć się w tej sprawie między sobą bez zbędnych formalności.

Wprowadzono również zasadę, że nie odgórne przepisy, ale dyrektor generalny będzie decydował o dokumentacji szkolenia w porozumieniu z podmiotem, któremu zostanie zlecone jego zorganizowanie. Zniknął też obowiązek dokonywania przez organizatora każdorazowej oceny zrealizowanego szkolenia w formie sprawozdania. Dyrektorzy generalni, którzy będą informować szefa służby cywilnej o priorytetach i rodzajach szkoleń, ograniczą się tylko do przedstawienia informacji z jednego roku (a nie jak poprzednio – dwóch). Zrezygnowano również ze zbierania informacji dotyczących zapotrzebowania urzędów na środki finansowe na szkolenia na następny rok i prognoz zapotrzebowania na kolejny. W nowym akcie odchodzi się od praktyki corocznego przekazywania przez dyrektora generalnego urzędu zbiorczego zestawienia ocen szkoleń i podmiotów je prowadzących. Wprowadzone zmiany mają przede wszystkim uprościć procedury i dostosować je do różnych warunków organizacyjnych, zmniejszyć też obciążenia pracą po stronie urzędów. Warto więc przekonywać swoich przełożonych do wysyłania pracowników na szkolenia, tym bardziej że zlikwidowano bariery, który wydłużały albo wręcz utrudniały zorganizowanie kursów.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane