statystyki

W służbie cywilnej nie powinno być stanowisk eksperckich

29.07.2015, 07:31; Aktualizacja: 29.07.2015, 08:47
W urzędach centralnych mogą być zatrudniani pracownicy, którzy wygrali nabór.

W urzędach centralnych mogą być zatrudniani pracownicy, którzy wygrali nabór.źródło: ShutterStock

Dyrektorzy generalni resortu rolnictwa i finansów na prośbę swoich szefów rozważają zatrudnienie kilku osób na stanowisku eksperta. Czy w korpusie służby cywilnej istnieje taka możliwość?

Nie. W urzędach centralnych i w każdym ministerstwie w korpusie służby cywilnej mogą być zatrudniani pracownicy, którzy wygrali otwarty i konkurencyjny nabór. Osoba zatrudniona na stanowisku eksperta w administracji rządowej spoza korpusu jest zazwyczaj przykładem polityzacji administracji. Jakkolwiek siatka terminologiczna stanowisk w administracji rządowej jest bardzo zbliżona, to istnieją pewnego rodzaju odstępstwa.

Przykładowo członek korpusu służby cywilnej może być zatrudniony jako ekspert w Ministerstwie Spraw Zagranicznych czy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, tego rodzaju stanowisko przewidują bowiem załączniki do rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 9 marca 2009 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz.U. nr 211, poz. 1630). W urzędzie mogą być tworzone stanowiska jedynie zgodne z wykazem ujętym w tym akcie.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane