statystyki

W służbie cywilnej nie powinno być stanowisk eksperckich

29.07.2015, 07:31; Aktualizacja: 29.07.2015, 08:47
W urzędach centralnych mogą być zatrudniani pracownicy, którzy wygrali nabór.

W urzędach centralnych mogą być zatrudniani pracownicy, którzy wygrali nabór.źródło: ShutterStock

Dyrektorzy generalni resortu rolnictwa i finansów na prośbę swoich szefów rozważają zatrudnienie kilku osób na stanowisku eksperta. Czy w korpusie służby cywilnej istnieje taka możliwość?

Nie. W urzędach centralnych i w każdym ministerstwie w korpusie służby cywilnej mogą być zatrudniani pracownicy, którzy wygrali otwarty i konkurencyjny nabór. Osoba zatrudniona na stanowisku eksperta w administracji rządowej spoza korpusu jest zazwyczaj przykładem polityzacji administracji. Jakkolwiek siatka terminologiczna stanowisk w administracji rządowej jest bardzo zbliżona, to istnieją pewnego rodzaju odstępstwa.

Przykładowo członek korpusu służby cywilnej może być zatrudniony jako ekspert w Ministerstwie Spraw Zagranicznych czy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, tego rodzaju stanowisko przewidują bowiem załączniki do rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 9 marca 2009 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz.U. nr 211, poz. 1630). W urzędzie mogą być tworzone stanowiska jedynie zgodne z wykazem ujętym w tym akcie.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane