statystyki

Kiedy zwolnienie dyscyplinarne za działalność konkurencyjną

autor: Artur Radwan25.06.2015, 07:25; Aktualizacja: 25.06.2015, 08:10
zwolnienie, praca

Wręczając zwolnienie dyscyplinarne, pracodawca powinien wskazać konkretne zawinione przewinieniaźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca może zwolnić dyscyplinarnie podwładnego za działalność konkurencyjną tylko, gdy udowodni mu naruszenie istotnych interesów firmy. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Menedżer produktu, który był zatrudniony na umowie o pracę na czas nieokreślony, miał pełną wiedzę o asortymencie firmy. Mężczyzna pismem z 30 marca 2012 r. wypowiedział umowę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W rozmowie z prezesem nie wspomniał jednak o zarejestrowaniu spółki. W połowie kwietnia 2012 r. pracodawca dowiedział się o działalności odchodzącego pracownika i oferowaniu przez niego – między innymi przez stronę internetową – takich samych produktów, jakie sprzedawała zatrudniająca go dotąd firma. W efekcie z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków polegającego na prowadzeniu działalności konkurencyjnej mężczyźnie wręczono zwolnienie dyscyplinarne.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane