statystyki

Przesyłanie poufnych danych firmy na prywatnego e-maila grozi zwolnieniem

autor: Michał Synowiec11.06.2015, 16:00
komputer-haker-internet

Pracodawcy często powierzają swoim pracownikom dostęp do danych stanowiących o przewadze konkurencyjnej ich firm.źródło: ShutterStock

Przesyłanie poufnych danych firmy na prywatny adres e-mail może skutkować zakończeniem współpracy.

Pracodawcy często powierzają swoim pracownikom dostęp do danych stanowiących o przewadze konkurencyjnej ich firm. Niestety życie pokazuje, że tego typu zaufanie często bywa nadużywane przez podwładnych. W szczególności, gdy postanawiają oni nagle przejść do konkurencji – ewentualnie założyć własny biznes – wraz z częścią klientów czy też tajemnicami handlowymi.

Kodeks bez definicji

Ryzyko braku lojalności pracownika wobec firmy nasila się przede wszystkim w sytuacji, kiedy podwładny przebywa w okresie wypowiedzenia. To wówczas – jak wynika z mojej praktyki – najczęściej dochodzi do przypadków łamania przez podwładnych zasad poufności oraz naruszania tajemnic przedsiębiorstwa.

Jednym z przykładów takich nieuczciwych praktyk może być przesyłanie lub kopiowanie na zewnętrzne nośniki poufnych danych firmowych (tajemnic przedsiębiorstwa).


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane