statystyki

Dyrektor w MS: Konkurowanie służby cywilnej z rynkiem prywatnym jest niemożliwe

autor: Artur Radwan30.09.2015, 07:25; Aktualizacja: 30.09.2015, 09:01
Eliza Wójcik, dyrektor generalny Ministerstwa Sprawiedliwości

Eliza Wójcik, dyrektor generalny Ministerstwa Sprawiedliwościźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Okres kampanii wyborczej nie sprzyja dyskusjom o zmianach w służbie cywilnej. Uważam jednak, że warto rozważyć rozwijanie pozapłacowego systemu motywowania pracowników - mówi w wywiadzie dla DGP Eliza Wójcik, dyrektor generalny Ministerstwa Sprawiedliwości

Ile urząd otrzymał pieniędzy na podwyżki?

Podobnie jak w innych ministerstwach wzrost funduszu wynagrodzeń wyniesie ok. 5,5 proc. Biorąc pod uwagę, na którym miejscu pod względem zarobków kwalifikuje się zarządzany przeze mnie urząd, to cieszę się z wysokości planowanego wzrostu. Średnio na jednego pracownika będzie więc przypadało ok. 300 zł podwyżki.

Czy podzieli pani te pieniądze po równo, jak proponują związki?

Dzieląc pieniądze na podwyżki, musimy się kierować wartościowaniem stanowisk i obciążeniem pracą, uwarunkowaniami rynku lokalnego, a także celami strategicznymi na przyszły rok. Te wszystkie kryteria pozwolą nam optymalnie podzielić pieniądze na podwyżki. Należy jednak podkreślić, że o ile wynagrodzenia są konkurencyjne w ramach administracji publicznej, o tyle konkurowanie z wynagrodzeniami w sektorze prywatnym jest nadal trudne, a czasem wręcz niemożliwe.

Czy ma pani tego świadomość, że bezpośredni przełożeni mogą kierować się relacjami do swoich pracowników, a nie ich zaangażowaniem w pracę?

Taka obawa zawsze istnieje. Uważam jednak, że osoby na kierowniczych stanowiskach są odpowiedzialne i przy podziale środków będą brać pod uwagę uzgodnione dla całego ministerstwa kryteria, a także zaangażowanie swoich pracowników w wykonywaną pracę. Tylko taki model działania oparty na zaufaniu pozwoli na efektywny podział środków. W przypadku wątpliwości będę prosić o dodatkowe wyjaśnienia i wówczas zapadną ostateczne decyzje.

Czy podwyżki obejmą też kadrę kierowniczą?

Wszystko zależy od tego, jak się ułoży struktura wynagrodzeń. Wzrost płac nie będzie uzależniony od zajmowanego stanowiska, ale od efektywności, obciążenia i sposobu realizacji zadań.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane