Co piąty badany (22%) uważa, że przyczyną niepowodzenia w szukaniu pracy jest brak odpowiednich kwalifikacji bądź doświadczenia – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Przeszkodą jest także duża konkurencja na rynku pracy (27%) oraz brak odpowiedzi ze strony potencjalnych pracodawców (25%). Może jednak nie zawsze potrafimy umiejętnie zaprezentować nasze mocne strony w CV?

Badanie pokazało, że aż 74% Polaków aktywnych zawodowo nie ma aktualnego życiorysu. Okazuje się również, że regularne wprowadzanie zmian w CV i gotowość do rekrutacji idzie w parze z poziomem wykształcenia. Im jest ono wyższe, tym częściej dostrzegamy potrzebę posiadania aktualnego dokumentu. Najbardziej „mobilni” na rynku pracy i przygotowani do procesu rekrutacji są młodzi ludzie. Osoby w wieku 18-29 lat posiadają aktualne CV częściej niż te, które ukończyły 30 lat – 48% w stosunku do 5-35% w pozostałych grupach wiekowych.

Na Pracuj.pl liczba zamieszczanych ogłoszeń regularnie rośnie, jest ich miesięcznie ponad 30 000. Jednak Polacy nie zawsze są świadomi, jak ważne w procesie rekrutacji jest właśnie CV. Powinniśmy zadbać, aby zawarte w przesyłanych dokumentach aplikacyjnych informacje były sprofilowane i dopasowane do konkretnego miejsca pracy i oferty, na którą odpowiadamy. CV jest naszą wizytówką i to właśnie dzięki niemu otwieramy sobie drogę do kariery zawodowej – opisuje Urszula Zając – Pałdyna, HR Business Partner w Grupie Pracuj.

Zdaniem badanych, pokazanie swoich mocnych stron w CV nie jest wcale takie trudne. Takiej odpowiedzi udzieliło 68% osób. Jednak czy rekruterzy uważają, że CV Polaków są dobrze przygotowane?

„Niestety najczęściej kandydaci nie odpowiadają na potrzeby potencjalnego pracodawcy. Wiąże się to z tym, że nie potrafią odpowiednio pokazać swojego doświadczenia w CV. Niejednokrotnie, to właśnie rekruter musi znaleźć w przesłanym dokumencie, to co może stanowić realną wartość. Często bowiem, dopiero na pierwszym spotkaniu, okazuje się, że kandydat posiada wiele umiejętności, które w sposób szczególny go wyróżniają, ale niestety nie zostały umiejętnie przedstawione w CV” – komentuje Sylwia Zadumińska, Mensys Polska.

„Zdarza się, że nawet połowa kandydatów jest dyskwalifikowanych ze względu na niewłaściwe przygotowanie dokumentów rekrutacyjnych. Dlatego warto przygotować CV pod kątem danego ogłoszenia, podkreślając adekwatne doświadczenie i kompetencje. Dobre CV to nie zawsze długi, wielostronicowy życiorys zawierający szczegółowe informacje dotyczące kompetencji, których przyszły pracodawca nie poszukuje. Zaskakująco dużo starannie przygotowanych CV otrzymuję od młodych, mniej doświadczonych na rynku pracy osób. Może to wynikać z szerszej świadomości wśród tej grupy osób wokół tematów związanych z rekrutacją, a także dostępu do informacji, które otrzymują w ramach warsztatów, specjalnych szkoleń czy w internecie” – komentuje Aleksandra Grajczyk, BNP Paribas Securities Service.

„Większość kandydatów potrafi zaprezentować swoje kompetencje w CV. Ciągle jednak pojawiają się osoby, które wymagają instruktażu w zakresie poprawnego przygotowania aplikacji. Zdarza się, że pomijają istotne informacje – takie, jak opis zadań na stanowisku, czy szczegóły dotyczące zrealizowanych projektów – lub prezentują je niewłaściwie” – komentuje Joanna Przybylska, Sigmar Recruitment Poland.

Bardzo ważną kwestią jest umiejętność właściwego zaprezentowania najważniejszych atutów przed przyszłym pracodawcą. Osiągnięcie sukcesu w procesie rekrutacji ułatwi Kreator CV oferowany przez Pracuj.pl (www.cv.pracuj.pl). To bezpłatne narzędzie pozwalające przygotować przejrzyste i profesjonalne CV.

Okazuje się, że blisko 80% Polaków z nikim nie konsultuje swojego CV. Tylko co piąty badany przyznaje, że sięgał po poradę drugiej osoby. Najczęściej na taką konsultację decydowały się osoby młode, w wieku 19-29 lat (29%). Treść i kształt CV omawiamy najczęściej z rodziną (53%) lub ze znajomymi (33%). Tylko 22% badanych udaje się do doradcy zawodowego.