statystyki

Ustna umowa o zakazie konkurencji jest nieważna

autor: Anna Borysewicz02.04.2015, 09:10; Aktualizacja: 02.04.2015, 09:45

Pracodawca ustnie zobowiązał mnie do przestrzegania zakazu konkurencji, na co ja się ustnie zgodziłem. Zastanawiam się jednak, jakie skutki powoduje niezachowanie formy pisemnej umowy o zakazie konkurencji?

Konsekwencją niezachowania formy pisemnej umowy o zakazie konkurencji jest jej bezwzględna nieważność.

W art. 1011 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) zawarta jest definicja zakazu konkurencji. Termin ten oznacza, że w zakresie określonym w odrębnej umowie podwładny nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec zatrudniającego ani też świadczyć obowiązków w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Powyższe - z mocy art. 1012 par. 1 k.p. - stosuje się odpowiednio także wówczas, gdy pracodawca i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić przełożonego na szkodę, zawierają umowę o zakazie konkurencji po ustaniu angażu.

Sąd Najwyższy w wyroku z 9 marca 2006 r. (sygn. akt II PK 235/05, OSNP 2007/3-4/43) argumentował, że umowa o zakazie konkurencji jest odrębną umową w tym znaczeniu, że stanowi odrębne zobowiązanie, a nie dlatego, że każdorazowo musi być sporządzona w odrębnym dokumencie. Rygor nieważności dla umowy o zakazie konkurencji wynika tylko z braku formy pisemnej, anie z braku zawarcia jej w odrębnej umowie. W przypadku wad redakcyjnych w umowach o zakazie konkurencji nie stwierdza się ich nieważności, ale przyjmuje się, że w zakresie nieuregulowanym zastosowanie mają przepisy ustawy.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane