statystyki

Zakaz konkurencji: Przejmujący zakład nie zapłaci odszkodowania

autor: Bożena Wiktorowska07.05.2015, 07:42; Aktualizacja: 07.05.2015, 08:04

Klauzula o zakazie konkurencji po rozwiązaniu stosunku pracy nie przechodzi na nowego pracodawcę – uznał wczoraj Sąd Najwyższy.

Powodem do wydania przez SN orzeczenia było pytanie prawne sądu okręgowego. Dotyczyło ono tego, czy w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę staje się on na podstawie art. 231kodeksu pracy, stroną w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, która została zawarta z poprzednim właścicielem firmy. Wątpliwości pojawiły się w czasie rozpatrywania sprawy pracownika spółki, który w 2009 r. zawarł z pracodawcą klauzulę o zakazie konkurencji. Zobowiązał się w niej, że w ciągu 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę nie podejmie zatrudnienia u konkurencji. Dodatkowo miał obowiązek do zachowania w tajemnicy wszelkich okoliczności i informacji, które poznał w czasie wykonywania obowiązków służbowych. W zamian pracodawca miał mu wypłacić odszkodowanie.

W 2010 r. inna firma przejęła tę zatrudniającą skarżącego. Zainteresowany pracował na rzecz nowego przedsiębiorstwa do końca grudnia 2012 r., kiedy doszło do rozstania na zasadzie porozumienia stron. Po upływie 6 miesięcy były pracownik wystąpił do ostatniego pracodawcy o zapłacenie odszkodowania wynikającego z klauzuli o zakazie konkurencji. Firma jednak odmówiła – uzasadniła to tym, że nigdy nie podpisywała z nim żadnej umowy ograniczającej zatrudnienie u konkurencji.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane