statystyki

Rady pracowników w odwrocie. Unia sprawdzi, czy Polska dobrze implementowała dyrektywę

autor: Tomasz Zalewski09.03.2015, 07:19; Aktualizacja: 09.03.2015, 08:47
praca, zespół

Przyczyną spadku liczby rad jest presja wywierana przez pracodawców na pracownikówźródło: ShutterStock

Komisja Europejska sprawdzi, czy Polska dobrze implementowała dyrektywę o informowaniu pracowników i konsultowaniu się pracodawców z nimi. Powód? Z roku na rok spada liczba załóg, które tworzą swoje przedstawicielstwa

W Polsce istnieje ok. 35 tys. przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 osób. W każdym może funkcjonować rada pracownicza. Jednak na koniec 2013 r. tylko 544 rad z utworzonych w sumie 3048 potwierdziło w Ministerstwie Pracy, że prowadzi działalność. Takie dane zaprezentował Instytut Spraw Obywatelskich (ISO).

– Z roku na rok spada liczba powoływanych rad, a duży odsetek tych, które funkcjonowały, kończy działalność po upływie kadencji – zauważa Piotr Ciompa, ekspert instytutu. Tłumaczy, że to wbrew dyrektywie 2002/14/WE z 11 marca 2002 r., stanowiącej, że należy rozwijać dialog z pracownikami.

Wniosek? Dyrektywa została błędnie implementowana. Dlatego ISO złożył do Komisji Europejskiej skargę w tej sprawie. Jeśli zarzuty okażą się zasadne, to konieczna będzie zmiana naszych przepisów, a konkretnie – ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. z 2006 r. nr 79, poz. 550 ze zm.).

Polska droga


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • t(2015-03-09 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    Rady pracownicze to regulacja, która się po prostu nie przyjęła. Nikt tej zachodniej kalki w Polsce nie chciał. Ani pracownicy, ani związki ani pracodawcy.
    Po prostu mamy inna kulturę, inną mentalność inaczej pojmujemy pewne sprawy niż zachód. Nie można tworzyć prawa w oderwaniu od środowiska w którym ma ono działać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane