statystyki

Rady pracowników w odwrocie. Unia sprawdzi, czy Polska dobrze implementowała dyrektywę

autor: Tomasz Zalewski09.03.2015, 07:19; Aktualizacja: 09.03.2015, 08:47
praca, zespół

Przyczyną spadku liczby rad jest presja wywierana przez pracodawców na pracownikówźródło: ShutterStock

Komisja Europejska sprawdzi, czy Polska dobrze implementowała dyrektywę o informowaniu pracowników i konsultowaniu się pracodawców z nimi. Powód? Z roku na rok spada liczba załóg, które tworzą swoje przedstawicielstwa

W Polsce istnieje ok. 35 tys. przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 osób. W każdym może funkcjonować rada pracownicza. Jednak na koniec 2013 r. tylko 544 rad z utworzonych w sumie 3048 potwierdziło w Ministerstwie Pracy, że prowadzi działalność. Takie dane zaprezentował Instytut Spraw Obywatelskich (ISO).

– Z roku na rok spada liczba powoływanych rad, a duży odsetek tych, które funkcjonowały, kończy działalność po upływie kadencji – zauważa Piotr Ciompa, ekspert instytutu. Tłumaczy, że to wbrew dyrektywie 2002/14/WE z 11 marca 2002 r., stanowiącej, że należy rozwijać dialog z pracownikami.

Wniosek? Dyrektywa została błędnie implementowana. Dlatego ISO złożył do Komisji Europejskiej skargę w tej sprawie. Jeśli zarzuty okażą się zasadne, to konieczna będzie zmiana naszych przepisów, a konkretnie – ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. z 2006 r. nr 79, poz. 550 ze zm.).

Polska droga


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • t(2015-03-09 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    Rady pracownicze to regulacja, która się po prostu nie przyjęła. Nikt tej zachodniej kalki w Polsce nie chciał. Ani pracownicy, ani związki ani pracodawcy.
    Po prostu mamy inna kulturę, inną mentalność inaczej pojmujemy pewne sprawy niż zachód. Nie można tworzyć prawa w oderwaniu od środowiska w którym ma ono działać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane