statystyki

Krwiodawca traci na trzynastce

autor: Tomasz Zalewski05.03.2015, 07:39; Aktualizacja: 05.03.2015, 09:28

Przy obliczaniu wysokości należnego wynagrodzenia rocznego nie uwzględnia się wypłat, jakie otrzymał zatrudniony z tytułu zwolnienia od pracy w celu honorowego oddania krwi.

Tak wynika z odpowiedzi resortu pracy na wystąpienie posła Damiana Raczkowskiego, który zapytał, dlaczego pracownicy będący krwiodawcami tracą część dodatkowego wynagrodzenia rocznego, skoro ich nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona.

Z odpowiedzi resortu pracy wynika, że w świetle przepisów ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 1144) nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego jest uzależnione od przepracowania całego roku kalendarzowego u danego pracodawcy. Przy czym zgodnie z dominującym w orzecznictwie poglądem przepracowanie oznacza faktyczne (efektywne) wykonywanie pracy, a nie tylko pozostawanie w stosunku pracy.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • skąd się wzięło to "efektywne" przepracowanie?(2015-03-05 12:17) Zgłoś naruszenie 01

  Przepracowanie jako "efektywne przepracowanie".
  Przecież to narusza zasady interpretacji przepisów prawa - leges non distinguente...
  Przepracował - czyli pozostawał w zatrudnieniu. Jeżeli miałaby to być efektywna praca, to może trzeba by odliczyć, czas kiedy miał przerwę śniadaniową?
  Spójrzmy na użycie słowa "przepracował" w innych aktach dotyczących prawa pracy:
  "Art. 155(1). § 1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
  1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu PRZEPRACOWANEGO u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;

  Odliczamy w tym przypadku krwiodawcom, matkom czy śniadającym?

  Art. 153. § 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po PRZEPRACOWANIU roku.

  I podobnie tutaj? Odliczamy krwiodawcom czy matkom? No chyba nie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane