statystyki

Krwiodawca traci na trzynastce

autor: Tomasz Zalewski05.03.2015, 07:39; Aktualizacja: 05.03.2015, 09:28

Przy obliczaniu wysokości należnego wynagrodzenia rocznego nie uwzględnia się wypłat, jakie otrzymał zatrudniony z tytułu zwolnienia od pracy w celu honorowego oddania krwi.

Tak wynika z odpowiedzi resortu pracy na wystąpienie posła Damiana Raczkowskiego, który zapytał, dlaczego pracownicy będący krwiodawcami tracą część dodatkowego wynagrodzenia rocznego, skoro ich nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona.

Z odpowiedzi resortu pracy wynika, że w świetle przepisów ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 1144) nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego jest uzależnione od przepracowania całego roku kalendarzowego u danego pracodawcy. Przy czym zgodnie z dominującym w orzecznictwie poglądem przepracowanie oznacza faktyczne (efektywne) wykonywanie pracy, a nie tylko pozostawanie w stosunku pracy.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • skąd się wzięło to "efektywne" przepracowanie?(2015-03-05 12:17) Zgłoś naruszenie 01

    Przepracowanie jako "efektywne przepracowanie".
    Przecież to narusza zasady interpretacji przepisów prawa - leges non distinguente...
    Przepracował - czyli pozostawał w zatrudnieniu. Jeżeli miałaby to być efektywna praca, to może trzeba by odliczyć, czas kiedy miał przerwę śniadaniową?
    Spójrzmy na użycie słowa "przepracował" w innych aktach dotyczących prawa pracy:
    "Art. 155(1). § 1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
    1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu PRZEPRACOWANEGO u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;

    Odliczamy w tym przypadku krwiodawcom, matkom czy śniadającym?

    Art. 153. § 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po PRZEPRACOWANIU roku.

    I podobnie tutaj? Odliczamy krwiodawcom czy matkom? No chyba nie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane