statystyki

Spóźnienia pracownika: W gminie nie można przeprowadzić postępowania dyscyplinarnego

25.02.2015, 17:30
Artykuł 43 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych jednak stanowi, że w sprawach nieuregulowanych w tym akcie stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy.

Artykuł 43 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych jednak stanowi, że w sprawach nieuregulowanych w tym akcie stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy.źródło: ShutterStock

Dyrektor jednego z wydziałów urzędu miasta chciał przeprowadzić postępowanie dyscyplinarne wobec spóźniającego się pracownika. Czy ma taką możliwość?

Nie. Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202) w przeciwieństwie do pragmatyki służbowej dotyczącej służby cywilnej nie zawiera regulacji dotyczących katalogu kar i samego trybu postępowania dyscyplinarnego. Akt ten zawiera jedynie 66 artykułów ujętych w 7 rozdziałach, co za tym idzie nie normuje kompleksowo zagadnień pracowniczych w samorządzie. Dlatego też urzędnik, który spóźnił się do pracy czy w inny sposób złamał przepisy zakładowego czy powszechnego prawa pracy, nie może być poddany postępowaniu przed komisją dyscyplinarną urzędu, jak ma to miejsce w administracji rządowej.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane