statystyki

Spóźnienia pracownika: W gminie nie można przeprowadzić postępowania dyscyplinarnego

25.02.2015, 17:30
Artykuł 43 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych jednak stanowi, że w sprawach nieuregulowanych w tym akcie stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy.

Artykuł 43 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych jednak stanowi, że w sprawach nieuregulowanych w tym akcie stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy.źródło: ShutterStock

Dyrektor jednego z wydziałów urzędu miasta chciał przeprowadzić postępowanie dyscyplinarne wobec spóźniającego się pracownika. Czy ma taką możliwość?

Nie. Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202) w przeciwieństwie do pragmatyki służbowej dotyczącej służby cywilnej nie zawiera regulacji dotyczących katalogu kar i samego trybu postępowania dyscyplinarnego. Akt ten zawiera jedynie 66 artykułów ujętych w 7 rozdziałach, co za tym idzie nie normuje kompleksowo zagadnień pracowniczych w samorządzie. Dlatego też urzędnik, który spóźnił się do pracy czy w inny sposób złamał przepisy zakładowego czy powszechnego prawa pracy, nie może być poddany postępowaniu przed komisją dyscyplinarną urzędu, jak ma to miejsce w administracji rządowej.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane