statystyki

Zmiana przepisów: W okresie wypowiedzenia bez obowiązku pracy, ale z pensją

autor: Łukasz Guza08.09.2014, 07:44; Aktualizacja: 08.09.2014, 08:47
umowa

Dzięki zwolnieniu z obowiązku pracy zatrudniony i tak odnosi już korzyść.źródło: ShutterStock

Według zapowiedzi resortu pracy jeszcze w tym miesiącu ma być przedstawiony projekt nowelizacji przepisów m.in. zmieniających warunki zatrudnienia na czas określony. Ma on także uregulować zasady zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

To okazja, aby usunąć wątpliwości dotyczące wypłaty wynagrodzenia za czas, gdy zatrudniony nie musi już stawiać się w firmie i wypełniać swoich obowiązków. Obecnie, ze względu na brak regulacji w tym zakresie, nie ma jasności w sprawie tego, jaką pensję należy w takim przypadku wypłacić zatrudnionym. Zwraca na to uwagę Państwowa Inspekcja Pracy.

– Teraz za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy firmy wypłacają zatrudnionym zwykłe wynagrodzenie, jakie im przysługuje – tłumaczy Magdalena Zwolińska, adwokat z kancelarii DLA Piper Wiater.

Wskazuje, że problem pojawia się, gdy pracownikowi przysługują także zmienne składniki wynagrodzenia, czyli np. premie. W takim przypadku – jej zdaniem – firma może wyliczyć średnią wysokość takiego wynagrodzenia z ostatnich np. trzech lub sześciu miesięcy i w ten sposób wypłacić taki dodatkowy składnik także za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. W ten sposób chroni się przed ewentualnym sporem z pracownikiem, który może przecież domagać się wypłaty wyższego wynagrodzenia przed sądem.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane