Kolejny krok w kierunku nowych przepisów o delegowaniu pracowników. Przedstawiciele unijnych krajów zaakceptowali porozumienie z Komisją i Parlamentem Europejskim w tej sprawie. Nowe zasady mają ograniczyć przypadki nieuczciwego traktowania pracowników.

Wspólna wersja dyrektywy zakłada m.in. zasadę solidarnej odpowiedzialności w branży budowlanej. Chodzi o to, że jeśli na przykład firmy wysyłające pracowników za granicę nie będą płacić im należnych wynagrodzeń, kary za to będą mogły ponieść firmy korzystające z ich usług. Ustalono także katalog środków kontrolnych wobec przedsiębiorstw delegujących pracowników.

Zdaniem europosłanki Danuty Jazłowieckiej, dzisiejsze porozumienie „jest wyrazem odpowiedzialności państw członkowskich za bezpieczny rozwój mobilności wewnątrz Unii”.

Komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor stwierdził z kolei, że osiągnięta ugoda daje "jasny sygnał, że Europa nie akceptuje nadużyć kosztem delegowanych pracowników”.

Tekst musi być jeszcze oficjalnie przyjęty przez państwa członkowskie oraz przez Parlament Europejski - najpierw w komisji ds. zatrudnienia, a ostatecznie na sesji plenarnej.