Nieprzekazanie choćby jednego z wymaganych dokumentów dyskwalifikuje kandydata w ubieganiu się o pracę w administracji. Brak wymaganego wykształcenia i niedochowanie terminu na składanie pism przekreślają szansę na wygranie konkursu.
O pracę w administracji może ubiegać się osoba, która spełnia wymogi określone w ustawie o służbie cywilnej lub o pracownikach samorządowych oraz te dotyczące stanowiska wskazanego w ogłoszeniu o naborze. Nie warto jednak wysyłać ofert na wszystkie wolne stanowiska w określonym urzędzie.

Wskazania w ustawie

Podstawowe warunki dla osoby zainteresowanej pracą w administracji są zawarte w ustawach pragmatycznych. Na przykład w służbie cywilnej (SC) może być zatrudniona osoba, która jest obywatelem polskim, korzysta z pełni praw publicznych, nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe i cieszy się nieposzlakowaną opinią oraz posiada wymagane kwalifikacje na określone stanowisko. Niezależnie od tych warunków o pracę na niektórych stanowiskach mogą też ubiegać się cudzoziemcy.
Nabór do SC jest otwarty i konkurencyjny. A to oznacza, że każdy, kto spełni wspomniane warunki. może się ubiegać o przyjęcie do instytucji publicznej. Dyrektor generalny organizuje rekrutację do korpusu służby cywilnej, do którego należą zarówno pracownicy, jak i urzędnicy mianowani. Ogłoszenia o naborze można znaleźć na stronie kancelarii premiera. Musi ono zawierać nazwę i adres jednostki, określać stanowiska pracy, jego wymagania i opis. Zbliżone zasady rekrutacji obowiązują wobec kandydatów do zatrudnienia w gminie lub powiecie.

Wszystkie dokumenty

Kandydat do pracy w administracji państwowej powinien dokładnie zapoznać się z ogłoszeniem o wolnym etacie. Określone w nim wymagania dzieli się na konieczne i pożądane. Brak spełnienia tych pierwszych już na wstępie dyskwalifikuje kandydata na określone stanowisko. Jeśli np. w wymaganiach niezbędnych wskazany jest trzyletni staż pracy w administracji rządowej, nie ma sensu składać dokumentów, jeżeli dana osoba go nie wypracowała. Nie należy również przystępować do konkursu, jeśli nie spełnia się np. warunku odpowiedniego wykształcenia.
Przewagę nad pozostałymi kandydatami ma ta osoba, która spełnia także wymagania i umiejętności uznane w ogłoszeniu za pożądane. Najczęściej są nimi: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, odporność na stres, sumienność, odpowiedzialność i znajomość języków obcych.
Co ważne w ofercie konkursowej zamieszczana jest też informacja o zakresie zadań wykonywanych na danym stanowisku, wymaganych dokumentach i miejscu oraz terminie ich składania. Ten ostatni wynosi najczęściej dwa tygodnie od publikacji ogłoszenia.
Jednocześnie nie warto składać dokumentów na każde wolne stanowisko w urzędzie. Wtedy dział kadr może odnieść wrażenie, że kandydat szuka jakiejkolwiek pracy w administracji, a nie na konkretnym stanowisku.

Rozmowa i test

Jeśli kandydat spełni wszystkie warunki formalne jest zapraszany do urzędu na kolejny etap rekrutacji. Może się ona składać z dwóch części: testu wiedzy i rozmowy. Ten pierwszy jest organizowany najczęściej, gdy liczba kandydatów jest duża lub gdy będzie on niezbędny do sprawdzenia wymagań na określone stanowisko. Z osobami, które otrzymają określoną przez komisję egzaminacyjną liczbę punktów, przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna.
Następnie, niezwłocznie po przeprowadzeniu naboru, jego wyniki podawane są do publicznej informacji. Muszą być one dostępne w siedzibie urzędu i na jego stronie internetowej. Jeżeli w ciągu trzech miesięcy od momentu przyjęcia pracownika wystąpi konieczność ponownego zatrudnienia na to stanowisko, dyrektor generalny może zatrudnić kolejną osobę spośród najlepszych kandydatów wykazanych w protokole naboru.
Kandydat, który ubiegał się o pracę w SC i nie zgadza się z wynikami rekrutacji, może odwołać się do sądu pracy.
Nie warto składać dokumentów na każde wolne stanowisko

Najczęściej wymagane dokumenty przy rekrutacji do urzędu:

● kopia dokumentów potwierdzających wykształcenie,

● kopia dowodu osobistego lub oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego,

● oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych,

● oświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie,

● oświadczenie o niekaralności za przestępstwo skarbowe popełnione umyślnie,

● oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji,

● życiorys,

● list motywacyjny.

Podstawa prawna

Art. 4, 5, art. 9 ust. 2, art. 26–33 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. nr 227, poz. 1505 z późn. zm.).

Art. 6 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458 z późn. zm.).