Dyplom to za mało, żeby zdobyć pracę. Co teraz się liczy?

autor: Mira Suchodolska15.02.2013, 07:19; Aktualizacja: 15.02.2013, 10:11
Jeśli pracodawca ma dwóch kandydatów, wybierze tego, który mówi lepszą polszczyzną, wie, do kogo wyciągnąć rękę, a kiedy poczekać, nawet jeśli jest on słabszy.

Jeśli pracodawca ma dwóch kandydatów, wybierze tego, który mówi lepszą polszczyzną, wie, do kogo wyciągnąć rękę, a kiedy poczekać, nawet jeśli jest on słabszy.źródło: ShutterStock

Dyplomy, kursy, staże, języki – to już za mało, żeby zdobyć dobrą pracę. Dziś liczy się jeszcze to, z jakiego jesteś domu. Dopiero to ustawia cię w życiu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (84)

 • Paweł(2013-02-15 18:25) Zgłoś naruszenie 20

  Smutny artykuł. Co byśmy nie powiedzieli i jak różne wyrażali opinie. Problem w tym, że nikt nie bada rynku pracy pod kątem zmieniających się jego potrzeb z kilkuletnim wyprzedzeniem. I tak dramat braku pracy dotyka wielka rzeszę młodych, zdolnych ludzi, którzy chcieliby wnieść i wnieść powinni swój zapał, wiedze i świeży umysł w nasz kraj. Prywata polityków, ich plugawy język i chamstwo publiczne górą. Jeszcze trochę i zostaniemy pachołkami Europy bo nasza młodziesz będzie stąd wiać nie mając żadnych perspektyw życiowych.

  Odpowiedz
 • Jolanta(2013-02-15 17:00) Zgłoś naruszenie 30

  Koledzy mojego syna z podstawówki, którzy nie chcieli się uczyć, więc pokończyli na szybko jakieś zawodówki, dziś są poustawiani. Mój jest w czarnej d... bo wziął na poważnie etos intelegenckiej rodziny. Nie wiem, co mają nienawistnicy zwani dziś hejterami do tego artykułu. Przedstawia rzeczywistość, jaką widzę i czuję.

  Odpowiedz
 • karol(2013-02-15 16:13) Zgłoś naruszenie 30

  Inzynier, ja też jestem inżynierem, tegorocznym absolwentem. Od lipca szukam pracy. Zaliczyłem nawet połrocznystaż z up. I co z tego? Znam wielu młodych, wykształconych ludzi, języki obce, programy komputerowe, wszystko umieją. I siedzą na bezrobociu jako i ja siedzę... . Fachowców trzeba? A jak ja mam się stać fachowcem, kiedy nigdzie nie chcą mnie nająć do pracy? Z książek mam wyczytać wiedzę fachową? Już czytałem mądre książki, 5 lat, i ch.ja z tego mam. Tylko kredyt studencki na głowie. W takiej sytuacji wole wyjechać na Zachód, albo na Północ i PRACOWAĆ, bo na tym mi cholernie zależy. Gdybym pracował to nie udzielałbym się na tym forum.

  Odpowiedz
 • workfinder(2013-02-15 15:58) Zgłoś naruszenie 30

  Tak to niestety jest z tymi znajomosciami, to dlatego od roku nie mogę zmienić pracy, a ja myślałem że po prostu chce za dużo kasy ...hehe...ale wtopa

  Odpowiedz
 • hv(2013-02-15 14:55) Zgłoś naruszenie 01

  Co za kretyn pisze taki bzdury, litości, proponuje iść na zwolnienie lekarskie od psychiatry.

  Odpowiedz
 • twojstary(2013-02-15 14:48) Zgłoś naruszenie 00

  Fajnie , facet ! Tylko nie myśl, że tam już czekają na "polaczków" z dyplomem. Tam potrzeba (tak jak i u nas) dobrych rzemieślników ! Krótko mówiąc - fachowców. A ja nie słyszałem, żeby w naszym kraiku prawdziwy fachowiec szukał pracy ! A wykształcenie ? Jakie ??? Zarządzanie ??? Kim i jak, kiedy absolwent (często z licencjatem - a tak naprawdę, to co to jest ?) nie potrafi nawet dobrze sformułować myśli na papierze inaczej jak przez kopiowanie z internetu ... I jeszcze jedno - są sytuacje, o których pisze autor artykułu - dające szansę na szybki awans i bonusy. Ale to zawsze jest tylko wyjątkowa sytuacja, a na resztę trzeba pracować całe życie. Pracuję z młodymi ludźmi, a sam mam wyższe wykształcenie i dawną maturę (a nie prezent od Giertycha) i z zażenowaniem patrzę na braki w wiedzy PODSTAWOWEJ. I za taką wiedzę płacić ??? Jako pracodawca mówię - NIE. A fachowców dalej brakuje ...


  INŻYNIER, cmoknij się w pompę. O ile ją masz ;)

  Odpowiedz
 • Karu(2013-02-15 14:43) Zgłoś naruszenie 01

  Ciekawa jestem z jakiego domu pochodzi autor i kto go rekomendował, bo poprawnej polszczyzny próżno tu szukać. Prymitywne sformułowania, nieczytelna składnia...Wielki minus za ten art...Wstyd. Profesjonalny portal wypuścił taki gniot...

  Odpowiedz
 • a.(2013-02-15 14:38) Zgłoś naruszenie 10

  Chcesz mieć pracę?... Nie chodź na studia! Od razu ucz się kręcić własny biznes, a do tego wysoka szkoła nie potrzebna, a jak cie na to nie stać, to się porządnie naucz ko0nretnego zawdu, w którym jest jakaś szansa na pracę.

  Odpowiedz
 • Przynależność Partyjna.....(2013-02-15 13:54) Zgłoś naruszenie 00

  Prężny Działacz Partyjny zawsze sobie poradzi.

  A motłoch choćby i miał 1000 dyplomów i znał 1000 obcych języków...
  jest na straconej pozycji.

  Potem Ci Najlepsi z Najlepszych budują Pasy Startowe Modlin czy klecą Metro w Warszawie...

  Zaś Mój Kolega ...
  Wykładowca twierdzi że dla niego liczy się kasa z Uczelni i śmieje się, że jak Burak płaci czesne to Burak Dyplom Inżynier dostanie...

  Ale Burak zawsze będzie Burakiem i najlepiej by taki nigdy nic nie budował - bo katastrofa gotowa.

  Tak więc Autor przedstawił obiektywnie złozoność tematu wysokiego bezrobocia tzw. absolwentów.

  Odpowiedz
 • barabasz(2013-02-15 13:12) Zgłoś naruszenie 00

  czyli korupcja , nepotyzm teraz się zwie " kapitał kulturowy"..

  zmierzamy do ruiny, kolesie ustawiający przetargi to po prostu fachowcy mający kapitał kulturowy, przecież to bandyci! ktos chce mi zrobić wodę z mózgu

  Odpowiedz
 • nomka(2013-02-15 13:07) Zgłoś naruszenie 00

  I dobrze! Niech wioska wraca na wioskę i nie razi swoimi manierami normalnych ludzi . Podbój świata się wam nie udał, dyplomy do kieszonek i zacznijcie dbać o miejsca skąd się wywodzicie Dość kierowniczyn spod wymienia wyciągniętych:). Każdy ma swoje miejsce!

  Odpowiedz
 • j(2013-02-15 12:53) Zgłoś naruszenie 00

  Dostęp do uczelni stworzyli pracownicy uczelni tworząc biznesy takie firmy nauczania na miernych poziomach, ale za kasę.W tym czasie powstało też dużo prywatnych aptek, gabinetów zdrowia itp,itp. Stąd mamy wykształciuchów. Madrzy juz dawno to powiedzieli tylko ktoby słuchał narzekajacych.Bieda przyjdzie sama.

  Odpowiedz
 • Widzę co się dzieje(2013-02-15 12:50) Zgłoś naruszenie 00

  Znajomości, znajomości, znajomości - bez tego genialne wykształcenie, bogate doświadczenie oznacza setki wysłanych CV i totalne ZERO odpowiedzi. Powiem nawet więcej - w swojej branży widzę steki głąbów nieznających się na rzeczy, którzy mają świetne posady, bo mają ZNAJOMOŚCI. Na 10-ciu wsadza się 9-ciu znajomych i jednego fachowca, który za nich robi. Tak, to u nas funkcjonuje. Jeśli znajdziecie kraj, w którym to inaczej funkcjonuje, a tu nie macie znajomości, to nie zastanawiajcie się ani chwili.

  Odpowiedz
 • emi425(2013-02-15 12:35) Zgłoś naruszenie 00

  najważniejsze, by mieć kogoś przy korytku! Wtedy nie przeszkodzi zły zgryz ani brak urody. Dzieci byłej nomenklatury nie mają problemów z pracą !

  Odpowiedz
 • DD(2013-02-15 12:34) Zgłoś naruszenie 00

  TYLKO ZNAJOMOŚCI SIĘ LICZĄ !!!
  DYPLOM???...WART

  Odpowiedz
 • kon(2013-02-15 12:07) Zgłoś naruszenie 00

  Ten tekst jest o niczym. Sorry, ale to jest bicie piany, właśnie taka erudycja humanistyczna, pozwala pieprzyć takie rzeczy, Pani Autorka, jest zdolna i elokwentna, ale bredzi. Tu jest problem, w gadaniu i nie posiadaniu jakiegoś sensownego skilla, którzy można zamienić na dobre pieniądze.

  Odpowiedz
 • Gold(2013-02-15 11:58) Zgłoś naruszenie 00

  Przeklęty kraj wyzysku i nieludzkiego zniewolenia. Ten kraj to republika bananowa. Staliśmy się krajem trzeciego świata z podziałem społeczeństwa na kasty, hermetyczne klany plujące nienawiścią, żółcią i jadem na wszystkich tzw. "obcych" a więc z założenia gorszych. Kliki uważają się za nadludzi, podczas, gdy reszta w ich mniemaniu to plebs, pariasi, podludzie. Ale na szczęście też zdechną i nie wezmą do grobu swoich bogactw. Odpowiedzą przed Bogiem za swoją podłość, nikczemność i pogardę dla innych ludzi.

  Odpowiedz
 • realista(2013-02-15 11:47) Zgłoś naruszenie 00

  Polska to kraj NEPOTYZMU!!!

  Niewazne jest wyksztalcenie/dyplom kompetencje czy doswiadczenie!!!
  Tylko po znajomości mozna dostac dobra prace i awansowac!!! taka jest prawda o polsce!!!

  Odpowiedz
 • ASIEK(2013-02-15 11:42) Zgłoś naruszenie 00

  Najlepszy dziś sposób na znalezienie dobrej pracy to PLATFORMOWSTĄPIENIE. A potem można wszystkim wstawiać bajer,że jest się z "KĄKURSU"!

  Odpowiedz
 • TO(2013-02-15 11:29) Zgłoś naruszenie 00

  Przepisy nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i innych ustaw powinny więc doprowadzić do tego żeby powszechnie obowiązywały następujące regulacje:
  1. Obowiązek corocznej lustracji majątkowej prezesów i ich rodzin
  (wiadomo, że wielu prezesów za tanie pieniądze kupuje dla siebie i
  swoich rodzin oraz znajomków odzyskiwane np. za długi spowodowane niepłaceniem czynszu mieszkania spółdzielcze. Trzeba lustrować jeśli jest podejrzenie, że prezesi
  czerpią korzyści z łapówek wręczanych im przez wykonawców robót
  inwestycyjnych i remontowych).
  2. Wprowadzenia zapisów (zajęć) na majątku (hipotece) prezesów na czas
  sprawowania funkcji prezesa, jako zastaw w przypadku udowodnienia
  przestępstw gospodarczych popełnionych w spółdzielniach.
  3. Wprowadzenie obowiązku ustanawiania adwokata z urzędu dla wszystkich
  spółdzielców pozywanych do sądu za krytykę przez prezesów oraz wprowadzenie wysokich grzywien ściąganych z pensji prezesów w przypadku sądowego rozstrzygnięcia o bezzasadności pozwu prezesa przeciwko spółdzielcy.
  4. Wprowadzenie zasady obowiązkowego dopuszczania do uczestnictwa
  obserwatorów z organizacji i stowarzyszeń w obradach walnych
  zgromadzeń.
  5. Wprowadzenie obowiązkowej zasady uczestnictwa w komisjach przetargowych
  w spółdzielniach chętnych (np. kilku osób) członków spółdzielni w
  charakterze obserwatorów.
  6. Wprowadzenie zasady zakazu prowadzenia lustracji przez lustratorów ze
  związków rewizyjnych spółdzielni oraz wprowadzenie obowiązkowego
  uczestnictwa w lustracji prowadzonej wyłącznie przez niezależnych biegłych
  rewidentów i obserwacji działań lustratorów przez kilku członków
  spółdzielni.
  7. Wprowadzenie obowiązku wywieszenia w każdym biurze spółdzielni
  mieszkaniowej informacji o bezwzględnym obowiązku udostępniania każdemu
  członkowi na zgłoszone żądanie wszelkich faktur, rachunków oraz
  informacji o wysokości wynagrodzenia wypłacanego prezesowi, członkom
  zarządu, członkom rady nadzorczej.
  8. Wprowadzenie obowiązku przybycia funkcjonariuszy policji lub straży
  miejskiej na wezwanie członka, któremu pracownicy biura na polecenie
  prezesa odmawiają udostępnienia wspomnianych wyżej dokumentów. Po
  przybyciu patrolu interwencyjnego ma być obowiązkowo sporządzona notatka
  stanowiąca dowód w sprawie karnej z urzędu przeciwko prezesowi – oraz wprowadzenie
  wysokich grzywien dla prezesów za nieudostępnianie członkom w/w dokumentów.
  9. Wprowadzenie obowiązku rejestracji obrazu i dźwięku z posiedzeń rad
  nadzorczych oraz obrad walnych zgromadzeń wraz z obowiązkiem ich
  udostępniania nagrań na żądanie członków i ewentualnie wieszania w internecie.
  10. Wprowadzanie zasady karania wysokimi grzywnami członków rady
  nadzorczej za uniemożliwianie uczestnictwa w ich posiedzeniach w
  charakterze słuchaczy członków spółdzielni.
  11. Wprowadzenie obowiązku dokonania podziału spółdzielni według
  najlepszych praktyk z krajów zachodnich i z Polski, to jest według kryteriów
  optymalizacji kosztów (kryteriów ekonomicznych ), czyli zasady
  najniższych kosztów zarządzania i utrzymywania w dobrym stanie
  wszystkich spółdzielczych nieruchomości.
  (...) 14. Wprowadzenie ustawy kominowej w całej spółdzielczości mieszkaniowej
  ograniczającej wysokość zarobków prezesów do 2 (dwóch średnich
  krajowych), czyli koło 7 tys. zł netto.

  Z upoważnienia Krajowego Stowarzyszenia Spółdzielców Nasze Mieszkania

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane