Dyplom to za mało, żeby zdobyć pracę. Co teraz się liczy?

autor: Mira Suchodolska15.02.2013, 07:19; Aktualizacja: 15.02.2013, 10:11
Jeśli pracodawca ma dwóch kandydatów, wybierze tego, który mówi lepszą polszczyzną, wie, do kogo wyciągnąć rękę, a kiedy poczekać, nawet jeśli jest on słabszy.

Jeśli pracodawca ma dwóch kandydatów, wybierze tego, który mówi lepszą polszczyzną, wie, do kogo wyciągnąć rękę, a kiedy poczekać, nawet jeśli jest on słabszy.źródło: ShutterStock

Dyplomy, kursy, staże, języki – to już za mało, żeby zdobyć dobrą pracę. Dziś liczy się jeszcze to, z jakiego jesteś domu. Dopiero to ustawia cię w życiu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (84)

  • Paweł(2013-02-15 18:25) Zgłoś naruszenie 20

    Smutny artykuł. Co byśmy nie powiedzieli i jak różne wyrażali opinie. Problem w tym, że nikt nie bada rynku pracy pod kątem zmieniających się jego potrzeb z kilkuletnim wyprzedzeniem. I tak dramat braku pracy dotyka wielka rzeszę młodych, zdolnych ludzi, którzy chcieliby wnieść i wnieść powinni swój zapał, wiedze i świeży umysł w nasz kraj. Prywata polityków, ich plugawy język i chamstwo publiczne górą. Jeszcze trochę i zostaniemy pachołkami Europy bo nasza młodziesz będzie stąd wiać nie mając żadnych perspektyw życiowych.

    Odpowiedz
  • Jolanta(2013-02-15 17:00) Zgłoś naruszenie 30

    Koledzy mojego syna z podstawówki, którzy nie chcieli się uczyć, więc pokończyli na szybko jakieś zawodówki, dziś są poustawiani. Mój jest w czarnej d... bo wziął na poważnie etos intelegenckiej rodziny. Nie wiem, co mają nienawistnicy zwani dziś hejterami do tego artykułu. Przedstawia rzeczywistość, jaką widzę i czuję.

    Odpowiedz
  • karol(2013-02-15 16:13) Zgłoś naruszenie 30

    Inzynier, ja też jestem inżynierem, tegorocznym absolwentem. Od lipca szukam pracy. Zaliczyłem nawet połrocznystaż z up. I co z tego? Znam wielu młodych, wykształconych ludzi, języki obce, programy komputerowe, wszystko umieją. I siedzą na bezrobociu jako i ja siedzę... . Fachowców trzeba? A jak ja mam się stać fachowcem, kiedy nigdzie nie chcą mnie nająć do pracy? Z książek mam wyczytać wiedzę fachową? Już czytałem mądre książki, 5 lat, i ch.ja z tego mam. Tylko kredyt studencki na głowie. W takiej sytuacji wole wyjechać na Zachód, albo na Północ i PRACOWAĆ, bo na tym mi cholernie zależy. Gdybym pracował to nie udzielałbym się na tym forum.

    Odpowiedz
  • workfinder(2013-02-15 15:58) Zgłoś naruszenie 30

    Tak to niestety jest z tymi znajomosciami, to dlatego od roku nie mogę zmienić pracy, a ja myślałem że po prostu chce za dużo kasy ...hehe...ale wtopa

    Odpowiedz
  • hv(2013-02-15 14:55) Zgłoś naruszenie 01

    Co za kretyn pisze taki bzdury, litości, proponuje iść na zwolnienie lekarskie od psychiatry.

    Odpowiedz
  • twojstary(2013-02-15 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Fajnie , facet ! Tylko nie myśl, że tam już czekają na "polaczków" z dyplomem. Tam potrzeba (tak jak i u nas) dobrych rzemieślników ! Krótko mówiąc - fachowców. A ja nie słyszałem, żeby w naszym kraiku prawdziwy fachowiec szukał pracy ! A wykształcenie ? Jakie ??? Zarządzanie ??? Kim i jak, kiedy absolwent (często z licencjatem - a tak naprawdę, to co to jest ?) nie potrafi nawet dobrze sformułować myśli na papierze inaczej jak przez kopiowanie z internetu ... I jeszcze jedno - są sytuacje, o których pisze autor artykułu - dające szansę na szybki awans i bonusy. Ale to zawsze jest tylko wyjątkowa sytuacja, a na resztę trzeba pracować całe życie. Pracuję z młodymi ludźmi, a sam mam wyższe wykształcenie i dawną maturę (a nie prezent od Giertycha) i z zażenowaniem patrzę na braki w wiedzy PODSTAWOWEJ. I za taką wiedzę płacić ??? Jako pracodawca mówię - NIE. A fachowców dalej brakuje ...


    INŻYNIER, cmoknij się w pompę. O ile ją masz ;)

    Odpowiedz
  • Karu(2013-02-15 14:43) Zgłoś naruszenie 01

    Ciekawa jestem z jakiego domu pochodzi autor i kto go rekomendował, bo poprawnej polszczyzny próżno tu szukać. Prymitywne sformułowania, nieczytelna składnia...Wielki minus za ten art...Wstyd. Profesjonalny portal wypuścił taki gniot...

    Odpowiedz
  • a.(2013-02-15 14:38) Zgłoś naruszenie 10

    Chcesz mieć pracę?... Nie chodź na studia! Od razu ucz się kręcić własny biznes, a do tego wysoka szkoła nie potrzebna, a jak cie na to nie stać, to się porządnie naucz ko0nretnego zawdu, w którym jest jakaś szansa na pracę.

    Odpowiedz
  • Przynależność Partyjna.....(2013-02-15 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Prężny Działacz Partyjny zawsze sobie poradzi.

    A motłoch choćby i miał 1000 dyplomów i znał 1000 obcych języków...
    jest na straconej pozycji.

    Potem Ci Najlepsi z Najlepszych budują Pasy Startowe Modlin czy klecą Metro w Warszawie...

    Zaś Mój Kolega ...
    Wykładowca twierdzi że dla niego liczy się kasa z Uczelni i śmieje się, że jak Burak płaci czesne to Burak Dyplom Inżynier dostanie...

    Ale Burak zawsze będzie Burakiem i najlepiej by taki nigdy nic nie budował - bo katastrofa gotowa.

    Tak więc Autor przedstawił obiektywnie złozoność tematu wysokiego bezrobocia tzw. absolwentów.

    Odpowiedz
  • barabasz(2013-02-15 13:12) Zgłoś naruszenie 00

    czyli korupcja , nepotyzm teraz się zwie " kapitał kulturowy"..

    zmierzamy do ruiny, kolesie ustawiający przetargi to po prostu fachowcy mający kapitał kulturowy, przecież to bandyci! ktos chce mi zrobić wodę z mózgu

    Odpowiedz
  • nomka(2013-02-15 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    I dobrze! Niech wioska wraca na wioskę i nie razi swoimi manierami normalnych ludzi . Podbój świata się wam nie udał, dyplomy do kieszonek i zacznijcie dbać o miejsca skąd się wywodzicie Dość kierowniczyn spod wymienia wyciągniętych:). Każdy ma swoje miejsce!

    Odpowiedz
  • j(2013-02-15 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    Dostęp do uczelni stworzyli pracownicy uczelni tworząc biznesy takie firmy nauczania na miernych poziomach, ale za kasę.W tym czasie powstało też dużo prywatnych aptek, gabinetów zdrowia itp,itp. Stąd mamy wykształciuchów. Madrzy juz dawno to powiedzieli tylko ktoby słuchał narzekajacych.Bieda przyjdzie sama.

    Odpowiedz
  • Widzę co się dzieje(2013-02-15 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    Znajomości, znajomości, znajomości - bez tego genialne wykształcenie, bogate doświadczenie oznacza setki wysłanych CV i totalne ZERO odpowiedzi. Powiem nawet więcej - w swojej branży widzę steki głąbów nieznających się na rzeczy, którzy mają świetne posady, bo mają ZNAJOMOŚCI. Na 10-ciu wsadza się 9-ciu znajomych i jednego fachowca, który za nich robi. Tak, to u nas funkcjonuje. Jeśli znajdziecie kraj, w którym to inaczej funkcjonuje, a tu nie macie znajomości, to nie zastanawiajcie się ani chwili.

    Odpowiedz
  • emi425(2013-02-15 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    najważniejsze, by mieć kogoś przy korytku! Wtedy nie przeszkodzi zły zgryz ani brak urody. Dzieci byłej nomenklatury nie mają problemów z pracą !

    Odpowiedz
  • DD(2013-02-15 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    TYLKO ZNAJOMOŚCI SIĘ LICZĄ !!!
    DYPLOM???...WART

    Odpowiedz
  • kon(2013-02-15 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    Ten tekst jest o niczym. Sorry, ale to jest bicie piany, właśnie taka erudycja humanistyczna, pozwala pieprzyć takie rzeczy, Pani Autorka, jest zdolna i elokwentna, ale bredzi. Tu jest problem, w gadaniu i nie posiadaniu jakiegoś sensownego skilla, którzy można zamienić na dobre pieniądze.

    Odpowiedz
  • Gold(2013-02-15 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Przeklęty kraj wyzysku i nieludzkiego zniewolenia. Ten kraj to republika bananowa. Staliśmy się krajem trzeciego świata z podziałem społeczeństwa na kasty, hermetyczne klany plujące nienawiścią, żółcią i jadem na wszystkich tzw. "obcych" a więc z założenia gorszych. Kliki uważają się za nadludzi, podczas, gdy reszta w ich mniemaniu to plebs, pariasi, podludzie. Ale na szczęście też zdechną i nie wezmą do grobu swoich bogactw. Odpowiedzą przed Bogiem za swoją podłość, nikczemność i pogardę dla innych ludzi.

    Odpowiedz
  • realista(2013-02-15 11:47) Zgłoś naruszenie 00

    Polska to kraj NEPOTYZMU!!!

    Niewazne jest wyksztalcenie/dyplom kompetencje czy doswiadczenie!!!
    Tylko po znajomości mozna dostac dobra prace i awansowac!!! taka jest prawda o polsce!!!

    Odpowiedz
  • ASIEK(2013-02-15 11:42) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepszy dziś sposób na znalezienie dobrej pracy to PLATFORMOWSTĄPIENIE. A potem można wszystkim wstawiać bajer,że jest się z "KĄKURSU"!

    Odpowiedz
  • TO(2013-02-15 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    Przepisy nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i innych ustaw powinny więc doprowadzić do tego żeby powszechnie obowiązywały następujące regulacje:
    1. Obowiązek corocznej lustracji majątkowej prezesów i ich rodzin
    (wiadomo, że wielu prezesów za tanie pieniądze kupuje dla siebie i
    swoich rodzin oraz znajomków odzyskiwane np. za długi spowodowane niepłaceniem czynszu mieszkania spółdzielcze. Trzeba lustrować jeśli jest podejrzenie, że prezesi
    czerpią korzyści z łapówek wręczanych im przez wykonawców robót
    inwestycyjnych i remontowych).
    2. Wprowadzenia zapisów (zajęć) na majątku (hipotece) prezesów na czas
    sprawowania funkcji prezesa, jako zastaw w przypadku udowodnienia
    przestępstw gospodarczych popełnionych w spółdzielniach.
    3. Wprowadzenie obowiązku ustanawiania adwokata z urzędu dla wszystkich
    spółdzielców pozywanych do sądu za krytykę przez prezesów oraz wprowadzenie wysokich grzywien ściąganych z pensji prezesów w przypadku sądowego rozstrzygnięcia o bezzasadności pozwu prezesa przeciwko spółdzielcy.
    4. Wprowadzenie zasady obowiązkowego dopuszczania do uczestnictwa
    obserwatorów z organizacji i stowarzyszeń w obradach walnych
    zgromadzeń.
    5. Wprowadzenie obowiązkowej zasady uczestnictwa w komisjach przetargowych
    w spółdzielniach chętnych (np. kilku osób) członków spółdzielni w
    charakterze obserwatorów.
    6. Wprowadzenie zasady zakazu prowadzenia lustracji przez lustratorów ze
    związków rewizyjnych spółdzielni oraz wprowadzenie obowiązkowego
    uczestnictwa w lustracji prowadzonej wyłącznie przez niezależnych biegłych
    rewidentów i obserwacji działań lustratorów przez kilku członków
    spółdzielni.
    7. Wprowadzenie obowiązku wywieszenia w każdym biurze spółdzielni
    mieszkaniowej informacji o bezwzględnym obowiązku udostępniania każdemu
    członkowi na zgłoszone żądanie wszelkich faktur, rachunków oraz
    informacji o wysokości wynagrodzenia wypłacanego prezesowi, członkom
    zarządu, członkom rady nadzorczej.
    8. Wprowadzenie obowiązku przybycia funkcjonariuszy policji lub straży
    miejskiej na wezwanie członka, któremu pracownicy biura na polecenie
    prezesa odmawiają udostępnienia wspomnianych wyżej dokumentów. Po
    przybyciu patrolu interwencyjnego ma być obowiązkowo sporządzona notatka
    stanowiąca dowód w sprawie karnej z urzędu przeciwko prezesowi – oraz wprowadzenie
    wysokich grzywien dla prezesów za nieudostępnianie członkom w/w dokumentów.