statystyki

RDS podzielona w sprawie emerytur

autor: Paulina Szewioła13.08.2020, 10:32; Aktualizacja: 13.08.2020, 10:32
– Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2021 r., który rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego, ma kształtować się na poziomie ustawowego minimum wynoszącego wskaźnik inflacji i 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r. Jako organizacja pracodawców poparliśmy tę propozycję – mówi dr Antoni Kolek z Pracodawców RP.

– Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2021 r., który rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego, ma kształtować się na poziomie ustawowego minimum wynoszącego wskaźnik inflacji i 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r. Jako organizacja pracodawców poparliśmy tę propozycję – mówi dr Antoni Kolek z Pracodawców RP.źródło: ShutterStock

Rząd chce, by waloryzacja rent i emerytur wyniosła w przyszłym roku ustawowe minimum. Ma przy tym poparcie organizacji pracodawców. Inny pomysł mają jednak związki zawodowe. Negocjacje w tej sprawie mają być kontynuowane w czwartek na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego (RDS).

Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest co roku w marcu. Jej zadaniem jest zachowanie realnej wartości wypłacanych świadczeń w stosunku do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru (w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację) przez wskaźnik waloryzacji. I to on jest w kontekście podwyżki świadczenia kluczowy.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • najwyższy czas(2020-08-13 16:26) Zgłoś naruszenie 100

    Niech PiS przestanie mieszać przy waloryzacji emerytur a zwolni emerytów z płacenia podatku od otrzymywanych emerytur.

    Odpowiedz
  • Leon(2020-08-18 10:28) Zgłoś naruszenie 20

    Już 5 lat temu prezydent obiecywał że nie będziemy płacili podatku i co? oni z chęcią jeszcze zabrali nam wszybkie pieniądze a nas zadekowali w Oświęcimiu i do gazu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane