statystyki

Opozycjoniści z wyższymi emeryturami

autor: Paulina Szewioła13.08.2020, 10:25; Aktualizacja: 13.08.2020, 10:25
Górna granica nie zostanie jednak na tym samym poziomie. Będzie ona podwyższana na zasadach analogicznych jak w przypadku rent i emerytur, a jej nową wysokość ma ogłaszać prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Monitorze Polskim.

Górna granica nie zostanie jednak na tym samym poziomie. Będzie ona podwyższana na zasadach analogicznych jak w przypadku rent i emerytur, a jej nową wysokość ma ogłaszać prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Monitorze Polskim.źródło: ShutterStock

5,5 tys. osób mających status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych dostanie wyrównanie do emerytury do wysokości 2,4 tys. zł – wynika z projektu ustawy, który w trybie obiegowym przyjął we wtorek rząd.

Chodzi o osoby zaangażowane w walkę o wolną Polskę, które były poddawane przez reżim komunistyczny represjom i szykanom. Do najczęstszych należało uwięzienie, internowanie, usunięcie z uczelni, karne wcielenie do wojska, pozbawienie możliwości wykonywania zawodu, uniemożliwienie podjęcia zatrudnienia w wybranych miejscach, zwolnienie z pracy, pozbawienie możliwości awansowania, degradowanie na gorsze stanowiska służbowe czy pozbawienie nagród oraz premii. Rzutowało to negatywnie przez wiele lat na otrzymywane przez te osoby wynagrodzenie, a niektóre represje skutkowały nawet czasowym pozbawieniem pensji. W konsekwencji osoby te pobierają niższe emerytury i renty.

Dlatego rząd proponuje, aby każda osoba o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, której emerytura lub renta jest niższa niż 2,4 tys. zł, miała prawo do świadczenia wyrównawczego. Jego wysokość odpowiadałaby różnicy pomiędzy tą kwotą a wysokością emerytury lub renty pobieranej przez osobę uprawnioną.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • ala(2020-08-14 10:02) Zgłoś naruszenie 90

  Nie jest łatwo dostać status działacza opozycji - instytut Pamięci Narodowej dokładnie to sprawdza i weryfikuje i nie wystarczy kilka razy rozdać kolegom ulotki podziemnej Solidarności w okresie stanu wojennego.

  Odpowiedz
 • Ted(2020-08-13 18:08) Zgłoś naruszenie 62

  Kolesie się obdarowują pieniędzmi ciężko pracujących podatników.Emerytury zależą od lat pracy i opłacanych składek a nie od poglądów politycznych!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Stara(2020-08-15 04:45) Zgłoś naruszenie 51

  Szczególnie jak ktoś siedział w więzieniu albo był internowany, to miał składki odprowadzane. Młodziaki.

  Odpowiedz
 • i jeszcze to(2020-08-13 21:45) Zgłoś naruszenie 28

  I jeszcze trzeba by zrobić drugą część tej ustawy: osoby będące w okresie PRL-u w PZPR, powinny dostawać tylko najniższą emeryturę. Przynależność do tej partii rzutowało na awanse i oczywiście wynagrodzenia co teraz przekłada się na niesprawiedliwej wysokości emerytury. Wtedy sprawiedliwości stało by się zadość, a i pieniądze na podwyżki dla opozycjonistów by się znalazły.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane