statystyki

RPO: Zbyt długa zwłoka z emeryturami mundurowych

autor: Łukasz Guza13.08.2020, 20:00; Aktualizacja: 13.08.2020, 20:03
Zdaniem rzecznika problem polega na tym, że szef MSWiA zwleka w tej sprawie.

Zdaniem rzecznika problem polega na tym, że szef MSWiA zwleka w tej sprawie.źródło: ShutterStock

Resort spraw wewnętrznych zbyt długo rozpatruje wnioski o nieobniżanie świadczeń mundurowych ze względu na wzorową służbę w III RP. Tak uważa dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, który skierował wystąpienie w tej sprawie do Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Chodzi o byłych mundurowych objętych ustawą z 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy (Dz.U. poz. 2270). Przepisy te obniżają świadczenia z powodu służby w PRL. Przewidują jednak, że szef resortu spraw wewnętrznych ma prawo utrzymać dotychczasowe emerytury tym osobom, które w PRL służyły bardzo krótko albo w III RP wyróżniły się służbą rzetelną i świadczoną z narażeniem życia i zdrowia. Funkcjonariusz objęty ustawą zwraca się do ministra, a ten powinien wydać decyzję (pozytywną lub odmowną).


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Oszukany(2020-08-14 15:24) Zgłoś naruszenie 311

  Funkcjonariusze którzy nie przeszli weryfikacji obecnie pobierają normalne emerytury z ZUS i mają okres służby zaliczony po 1,3% za każdy rok. Funkcjonariusze, którzy zostali zweryfikowani pozytywnie i zaproszeni przez państwo do dalszej służby zostali oszukani i obniżono im emerytury nawet gdy służyli w III RP wiele lat. Lata te zostały unieważnione przez wyznaczoną górną granicę wysokości emerytury. Piotrowicz ma się dobrze.

  Odpowiedz
 • Robol(2020-08-14 10:38) Zgłoś naruszenie 262

  A tych co nie przeszli po przewrocie na stronę nowej władzy naleźy gnębić a najlepiej poddać eutanazji. Jak to mówi wybitny syn ziemi suwalskiej niejaki Zieliński, za komuny wysoki urzędnik w Kuratorium Oświaty który wie gdzie stoją konfitury

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wdowa(2020-08-14 20:12) Zgłoś naruszenie 224

  Podwyzki dla posłów prezydenta i pensja pierwszej damy w dwa dni a niesprawiedliwie okradzeni czekają 3 lata .Do plujących jadem wasi rodzice dziadkowie mogą być następni budowali państwo totalitarne

  Odpowiedz
 • Generał(2020-08-15 08:15) Zgłoś naruszenie 161

  Kiedy Państwo Polskie zacznie wykonywać wyroki Sądów Powszechnych ??? Gro funkcjonariuszy ma wygrane sprawy sądowe - a Biuro Emerytalne nie przywraca im należnych świadczeń.

  Odpowiedz
 • Gość(2020-08-24 23:06) Zgłoś naruszenie 61

  Każdy uczył się w PR L i pracował każdy a teraz wszyscy co! Nikt się nie uczył nikt nie pracował śmieszne przestańcie wypisywać bzdury było tak a nie inaczej każdy przechodzi różne etapy życia i nie plujcie jadem bo to wstyd trochę kultury !

  Odpowiedz
 • O czym tu mowa ?(2020-09-14 19:57) Zgłoś naruszenie 40

  Ewidentnie represyjna ustawa niezgodna z wszystkimi normami cywilizowanego świata , wprowadzona przez kastę pisich oportunistów powinna być wycofana w całości tak szybko jak została wprowadzona a ci którzy to wymyślili, opracowali i wprowadzili w życie powinni stanąć przed sądem za nadużycie władzy w celu zemsty.

  Odpowiedz
 • RPU(2020-08-14 11:15) Zgłoś naruszenie 342

  rzecznik praw ubeków - nowy urząd?

  Odpowiedz
 • Ewa(2020-08-16 17:42) Zgłoś naruszenie 30

  I przywróćcie art 15a dla wszystkich funkcjonariuszy a nie jedni mogą, drudzy nie przecież to są składki za pracę pozatym jaki to ma sens skoro przechodząc na emkę i idąc do pracy mogę co roku sobie doliczac do emerytury a za wcześniejsze przepracowane lata nie to absurd.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane