statystyki

Tarcza 2.0 antykryzysowa, czyli instrukcja zwalniania pracowników

autor: dr Marcin Wojewódka07.05.2020, 08:22; Aktualizacja: 07.05.2020, 08:38
Pracodawca, wobec którego została podjęta decyzja o zmniejszeniu zatrudnienia, jest zobowiązany zaraportować do prezesa Rady Ministrów o jej wykonaniu. Informacja taka powinna wskazywać stan zatrudnienia przed podjęciem działań i po nich, kryteria zastosowane do zwolnień oraz liczbę i wysokość wypłaconych odpraw

Pracodawca, wobec którego została podjęta decyzja o zmniejszeniu zatrudnienia, jest zobowiązany zaraportować do prezesa Rady Ministrów o jej wykonaniu. Informacja taka powinna wskazywać stan zatrudnienia przed podjęciem działań i po nich, kryteria zastosowane do zwolnień oraz liczbę i wysokość wypłaconych odprawźródło: ShutterStock

Pandemia koronawirusa zmusza wszystkich do ustanawiania nowych standardów i zachowań. Dotyczy to także szeroko rozumianego prawa pracy. Jeszcze dwa, trzy lata temu w przepisach rangi ustawowej na próżno było szukać wskazówek, jak rozwiązywać stosunki pracy i na jakich zasadach to robić.

Ale to się właśnie zmieniło – tarcza antykryzysowa 2.0 zawiera przepisy będące pierwszą w Polsce instrukcją zwalniania pracowników. Ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695) wskazuje bowiem kryteria doboru do zwolnień. Choć obowiązujące od 18 kwietnia przepisy dotyczą w większości urzędników, warto im się dobrze przyjrzeć. Na przyszłość.

Pierwszy raz w historii

Ustawodawca wyposażył Radę Ministrów w możliwość nakazania – w drodze rozporządzenia – konkretnemu podmiotowi objętemu przepisami nowej ustawy zmniejszenia zatrudnienia. Jeśli rząd skorzysta z przyznanych uprawnień, to z pewnością setki, jeśli nie tysiące byłych urzędników pojawią się na rynku pracy, i to prawdopodobnie jeszcze w 2020 r. Przesłanką zastosowania tego rozwiązania jest sytuacja, gdy skutki gospodarcze COVID-19 spowodowują stan zagrożenia dla finansów publicznych państwa, w szczególności wyższy od zakładanego w ustawie budżetowej wzrost deficytu budżetu państwa lub państwowego długu publicznego.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • Obywatel.(2020-05-07 10:27) Zgłoś naruszenie 201

    Czyżby , czy na pewno , jest to mądra decyzja , bo łatwo ,wszystko się burzy , tylko skutki ,tej decyzji , tych decyzji , będą opłakane ,a co na to związki zawodowe typu Solidarność , jakoś przewodniczący P.Duda ,zamilkł i schował się do mysiej dziury ,co ty na to P.Duda wszystkie pomysły rządu z tymi tarczami , czy , zapomniał wół ,jak cielęciem był.?

    Odpowiedz
  • Emeryt(2020-05-08 16:08) Zgłoś naruszenie 152

    Już widzę tłumy młodych ludzi którzy przyjdą do pracy za 2600 brutto do Urzędu a takie są realia w zakładach prywatnych jeszcze gorzej. Młodzi pojadą na zachód a my zglodu na cmentarz

    Odpowiedz
  • Leszek(2020-05-08 22:01) Zgłoś naruszenie 121

    A może zwolnić polityków, bo to oni nie sprawdzili się w obecnej chwili. Spierają się za łby się niby biorą a tak naprawdę po plecach się klepią. Jak burdel nie przynosi zysku to zmienia się ku.... a nie dozorcę barmana czy dział techniczny. Nie dajcie się wzajemnie na siebie napuszczać, bo to ekipa zarządzająca spiep... temat

    Odpowiedz
  • Jolka(2020-05-08 14:29) Zgłoś naruszenie 110

    Też będziesz emerytem

    Odpowiedz
  • Ola(2020-05-08 11:09) Zgłoś naruszenie 119

    A może tak zredukowac grino pedagogiczne, tych to jest za duzo. Teraz widac kto kak pracuje i co robi. No ake im za siedzenie sie placi

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ulan(2020-05-08 13:10) Zgłoś naruszenie 1015

    Skończyły się dobre czasy,żerowania urzedasow na robotnikach. Ukraińców wywalić,zrobić kursy dla bezrobotnych urzędników i do roboty...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ulala(2020-05-08 10:43) Zgłoś naruszenie 75

    A to mają byz zwolnienia czy wymiana na inną partie urzędników?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Coral~(2020-05-08 13:41) Zgłoś naruszenie 76

    Wszystkie branże czekają zwolnienia. Wiele osób w tym pracujący emeryci śmieją się w twarz młodym, twierdząc, że nie można ich zwolnić. Może teraz to się uda?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ip(2020-05-09 10:03) Zgłoś naruszenie 41

    .........Jestem przerażony skąd te POtwory mają tyle środków finansowych aby w gazetach puszczać artykuły sponsorowane (bez możliwości komentarza) że trzeba wydłużać wiek emerytalny. Ja Ich zapewniam ,mogę załatwić Wam Obóz Dożywotniej Pracy jak uważacie ,ze teraz ktoś Wam zabrania dalej pracować.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Paula(2020-05-09 20:59) Zgłoś naruszenie 10

    Jestem nauczycielem. I przykro mi jest czytać taki komentarz. Codziennie muszę się logować na programie on-line, prowadzę lekcje tak jak w szkole, z tym że mówię do laptopa, ale rozmawiam z uczniami, jest kontakt głosowy czy video. Oprócz tego muszę sprawdzać tony poodsylanych z powrotem zadań (no bo jak inaczej można zobaczyć, co uczeń zrobił? A w szkole wystarczyło wziąć zeszyt w rękę i przeczytać raz dwa). Ciągle pisanie maili, ciągle, ciągle, ciągle. A najciekawszą staje się sytuacja z listą obecności, jak musimy ją aktualizować. Bo to, że ucznia nie było w czasie zajęć on-line to nie znaczy, że ma nieobecność. Mógł nie mieć dostępu do Internetu, więc musi przesłać opracowaną lekcję i podać powód nieobecności, a Ty nauczycielu musisz to sprawdzić, a potem przeszłość dziennik z danym dniem i wpisać jednak obecność. Jest sporo więcej roboty, niż jak pracuje się w budynku szkoły. Jest naprawdę mecząco. Ale tylko osoba, która nie jest nauczycielem potrafi tak bezwzględnie psioczyc. No i nie wspomnę jak czasami mi dziecko biega koło mnie i woła o skarpetki, a ja w tym czasie poważny temat omawiam uczniom.

    Odpowiedz
  • Emka(2020-05-25 06:15) Zgłoś naruszenie 00

    To co się teraz dzieję to jest tragedia Brak słów...

    Odpowiedz