Ustawa o zawodzie ratownika jeszcze w tej kadencji?

autor: Agata Szczepańska12.09.2019, 08:55; Aktualizacja: 12.09.2019, 09:47
19 800 - tyle osób wykonuje zawód ratownika medycznego

19 800 - tyle osób wykonuje zawód ratownika medycznegoźródło: ShutterStock

Ratownicy medyczni zyskają samorząd, a wykonywanie tego zawodu będzie wymagało zdania państwowego egzaminu i wpisu do rejestru. Długo wyczekiwany projekt ustawy regulującej te kwestie ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w tym kwartale.

Projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych został wpisany do wykazu prac legislacyjnych. Ratownicy czekają na nią już bardzo długo – są jednym z ostatnich zawodów medycznych, który wciąż nie ma własnej ustawy. Jej przygotowanie było jednym z warunków zakończenia ich ostatniego protestu.

Przedstawiciele środowiska stracili już jednak nadzieję, że stanie się to w nieodległej przyszłości. – Umieszczenie projektu w wykazie to duże zaskoczenie – przyznaje Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych i Polskiej Rady Ratowników Medycznych. Ale i dobra wiadomość, zwłaszcza że w związku z przerwaniem posiedzenia Sejmu i planowanym wznowieniem go po wyborach nie można wykluczyć, że uda się ustawę przyjąć w tej kadencji. Choć Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, zapowiedziała, że do porządku obrad nie będą dodawane żadne nowe ustawy.

Obecnie wykonywanie zawodu ratownika medycznego regulują przepisy ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2195, ze zm.); po zmianach zostaną zebrane w odrębnym akcie prawnym. W projektowanej ustawie znajdą się regulacje dotyczące m.in. warunków uzyskiwania prawa wykonywania zawodu, niezbędnych kwalifikacji, zasad profesji oraz ponoszenia odpowiedzialności zawodowej. Powołany zostanie samorząd ratowników medycznych i określona zostanie jego organizacja, tak jak ma to miejsce w przypadku innych zawodów medycznych – lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów. Będzie on zorganizowany w ramach struktury ogólnokrajowej w Krajowej Izbie Ratowników Medycznych. Przynależność do samorządu będzie obowiązkowa, a nadzór nad nim będzie sprawował minister zdrowia.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ANDRZEJ(2019-09-13 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    A może by tak jeszcze w tej kadencji szlachetny sejm i senat przyjął obiecaną ustawę EMERYTURY STAŻOWE ile jeszcze mamy czekać na wasz ruch PISIE .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane