statystyki

Ratownicy doczekają się samorządu zawodowego

autor: Agata Szczepańska23.09.2019, 20:00
Dwa lata będą mieli ratownicy na wpisanie się do rejestru prowadzonego przez ich samorząd. Wpis będzie warunkiem wykonywania tego zawodu.

Dwa lata będą mieli ratownicy na wpisanie się do rejestru prowadzonego przez ich samorząd. Wpis będzie warunkiem wykonywania tego zawodu.źródło: ShutterStock

Dwa lata będą mieli ratownicy na wpisanie się do rejestru prowadzonego przez ich samorząd. Wpis będzie warunkiem wykonywania tego zawodu.

Takie regulacje przewidziano w projekcie ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych, który w piątek został skierowany do konsultacji. Ratownicy to jedna z ostatnich profesji ochrony zdrowia, które nie mają takiej regulacji. Obecnie przepisy określające zasady wykonywania tego zawodu zawarte są w ustawie z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 993 ze zm.).

Projekt określa, kto może zostać ratownikiem i jakie musi mieć wykształcenie (w systemie pracują teraz zarówno osoby po studiach, z dyplomem licencjata lub magistra, jak i po szkole policealnej). Wskazuje, że konieczne będzie również zdanie państwowego egzaminu (PERM). Jego zasady zasadniczo się nie zmienią w stosunku do obowiązujących. Będzie organizowany przez Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi. Prawo wykonywania zawodu przyznawać będzie Krajowa Rada Ratowników Medycznych.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane