statystyki

Przywileje urlopowe nie zawsze dyskryminują cudzoziemców

autor: Łukasz Guza04.04.2019, 18:00
Z przepisów austriackich wynika, że pracownik, który chce nabyć prawo do dodatkowych sześciu tygodni wypoczynku, musi albo przepracować 25 lat u aktualnego pracodawcy, albo w sumie przepracować 25 lat, w tym przynajmniej 20 lat w obecnej firmie.

Z przepisów austriackich wynika, że pracownik, który chce nabyć prawo do dodatkowych sześciu tygodni wypoczynku, musi albo przepracować 25 lat u aktualnego pracodawcy, albo w sumie przepracować 25 lat, w tym przynajmniej 20 lat w obecnej firmie.źródło: ShutterStock

Uzależnienie wymiaru urlopu od stażu pracy u obecnego pracodawcy nie narusza zasad równego traktowania pracowników oraz ich swobodnego przepływu w ramach Unii Europejskiej. Warunkiem jest jednak to, że takie same reguły dotyczą obywateli kraju UE i cudzoziemców z innych państw Wspólnoty, którzy w nim pracują. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 13 marca 2019 r.

Sprawa, którą rozpatrywał TSUE, dotyczyła wymiaru urlopu dla zatrudnionych w Austrii. Tamtejsze przepisy przewidują, że pracownik ze stażem pracy poniżej 25 lat ma prawo do 30 dni wypoczynku rocznie. Ten, który legitymuje się co najmniej 25-letnim okresem zatrudnienia, zyskuje dodatkowe sześć dni urlopu. Do wspomnianego stażu można wliczać okresy pracy u poprzednich pracodawców, ale nie więcej niż pięć lat.

Regulacje te zakwestionowała jedna z rad pracowników funkcjonujących w Austrii (w spółce z branży turystycznej). Uznała, że są one niezgodne z unijną zasadą swobody przepływu pracowników. Faworyzują bowiem austriaków, gdyż jest im łatwiej spełnić warunek co najmniej 20-letniego stażu pracy w aktualnie zatrudniającej ich firmie (czyli działającej w Austrii).


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane