statystyki

Przesyłanie danych firmowych na prywatne konto nie jest naruszeniem obowiązków

autor: Michał Culepa04.04.2019, 08:30; Aktualizacja: 04.04.2019, 08:30
internet, hakerzy, bezpieczeństwo

Niezabezpieczone dane o kontrahentach nie są tajemnicą przedsiębiorstwa i przesłanie ich przez pracownika na prywatny adres e-mail nie jest powodem do dyscyplinarki – chyba że przesyła je on po to, by wykorzystać je do późniejszej działalności konkurencyjnej – orzekł Sąd Najwyższy.źródło: ShutterStock

Niezabezpieczone dane o kontrahentach nie są tajemnicą przedsiębiorstwa i przesłanie ich przez pracownika na prywatny adres e-mail nie jest powodem do dyscyplinarki – chyba że przesyła je on po to, by wykorzystać je do późniejszej działalności konkurencyjnej – orzekł Sąd Najwyższy.

Izabela S. złożyła wypowiedzenie w spółce P. Przed zakończeniem jej zatrudnienia pracodawca zorientował się, że wysłała ona ze służbowego e-maila na prywatny zestawienie danych teleadresowych najważniejszych kontrahentów firmy. W efekcie spółka zwolniła Izabelę S. dyscyplinarnie. Kobieta skierowała przeciwko firmie pozew o odszkodowanie za bezprawne rozwiązanie umowy o pracę i o zaległe wynagrodzenie.

Sąd I instancji oddalił roszczenie odszkodowawcze, uznając zasadność dyscyplinarki, ale przyznał pracownicy zaległe wynagrodzenie. W toku procesu powstała jednak kwestia wynagrodzenia, bo okazało się, że kobieta była zatrudniona „podwójnie” – miała etat w spółce P. i wykonywała prace zlecone na rzecz konsorcjum T. (pracodawcą i zleceniodawcą była ta sama osoba). Umowa z konsorcjum była zawarta ustnie, a wynagrodzenie wypłacano osobno, a nie łącznie z pensją i było ono porównywalnej wielkości (a często też wyższe). Sąd uznał, że panią S. i jej pracodawcę łączyła w istocie tylko jedna umowa – o pracę. Pieniądze otrzymywane z różnych źródeł są więc de facto wynagrodzeniem ze stosunku pracy i tak też ustalił należne kobiecie kwoty.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane