statystyki

Przesyłanie danych firmowych na prywatne konto nie jest naruszeniem obowiązków

autor: Michał Culepa04.04.2019, 08:30; Aktualizacja: 04.04.2019, 08:30
internet, hakerzy, bezpieczeństwo

Niezabezpieczone dane o kontrahentach nie są tajemnicą przedsiębiorstwa i przesłanie ich przez pracownika na prywatny adres e-mail nie jest powodem do dyscyplinarki – chyba że przesyła je on po to, by wykorzystać je do późniejszej działalności konkurencyjnej – orzekł Sąd Najwyższy.źródło: ShutterStock

Niezabezpieczone dane o kontrahentach nie są tajemnicą przedsiębiorstwa i przesłanie ich przez pracownika na prywatny adres e-mail nie jest powodem do dyscyplinarki – chyba że przesyła je on po to, by wykorzystać je do późniejszej działalności konkurencyjnej – orzekł Sąd Najwyższy.

Izabela S. złożyła wypowiedzenie w spółce P. Przed zakończeniem jej zatrudnienia pracodawca zorientował się, że wysłała ona ze służbowego e-maila na prywatny zestawienie danych teleadresowych najważniejszych kontrahentów firmy. W efekcie spółka zwolniła Izabelę S. dyscyplinarnie. Kobieta skierowała przeciwko firmie pozew o odszkodowanie za bezprawne rozwiązanie umowy o pracę i o zaległe wynagrodzenie.

Sąd I instancji oddalił roszczenie odszkodowawcze, uznając zasadność dyscyplinarki, ale przyznał pracownicy zaległe wynagrodzenie. W toku procesu powstała jednak kwestia wynagrodzenia, bo okazało się, że kobieta była zatrudniona „podwójnie” – miała etat w spółce P. i wykonywała prace zlecone na rzecz konsorcjum T. (pracodawcą i zleceniodawcą była ta sama osoba). Umowa z konsorcjum była zawarta ustnie, a wynagrodzenie wypłacano osobno, a nie łącznie z pensją i było ono porównywalnej wielkości (a często też wyższe). Sąd uznał, że panią S. i jej pracodawcę łączyła w istocie tylko jedna umowa – o pracę. Pieniądze otrzymywane z różnych źródeł są więc de facto wynagrodzeniem ze stosunku pracy i tak też ustalił należne kobiecie kwoty.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane