Okresy wypowiedzenia mierzone w tygodniach lub miesiącach kończą się odpowiednio w sobotę bądź w ostatnim dniu miesiąca.
Najnowszy tekst na ten temat: Kiedy zaczyna się i kończy okres wypowiedzenia umowy o pracę
Za pomocą wypowiedzenia można rozwiązać zarówno umowę na okres próbny, jak i kontrakty zawarte na czas określony i nieokreślony. Okres wypowiedzenia przy umowie na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Natomiast okres wypowiedzenia w przypadku umowy na czas określony i nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, wynosi więc:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Kiedy rozpoczyna się okres wypowiedzenia? Jeżeli okres wypowiedzenia jest liczony w miesiącach, to momentem rozpoczęcia biegu wypowiedzenia jest pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia trwa pełne miesiące, a ich różna długość nie ma znaczenia dla terminu zakończenia wypowiedzenia.
Natomiast w przypadku okresu wypowiedzenia liczonego w tygodniach, momentem rozpoczęcia biegu wypowiedzenia jest pierwsza niedziela następująca po dniu złożenia wypowiedzenia.
Przy wypowiedzeniu liczonym w dniach (tylko przy na najkrótszej umowie na okres próbny) za pierwszy dzień wypowiedzenia uznaje się dzień roboczy, który następuje po dniu doręczenia wypowiedzenia. Bierze się pod uwagę wszystkie dni poza niedzielami i dniami świątecznymi, łącznie z dniami dodatkowo wolnymi od pracy.
Pojawiła się jeszcze wątpliwość, czy początkiem biegu terminu okresu wypowiedzenia będzie dzień dojścia oświadczenia woli do adresata czy pierwszy dzień kolejnego miesiąca kalendarzowego. Rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem jest bowiem tzw. jednostronną czynnością prawną, a to oznacza, że jest skuteczne z chwilą, gdy doszło do adresata (pracodawcy) w taki sposób, że mógł się on zapoznać z jego treścią. Niejasności wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 czerwca 2005 roku, III PK 44/05, kiedy uznał, że sformułowanie „w okresie wypowiedzenia” należy rozumieć jako okres po dokonaniu wypowiedzenia (złożenia pracownikowi/pracodawcy oświadczenia woli o wypowiedzeniu) do upływu okresu wypowiedzenia (rozwiązania umowy o pracę).
Kiedy kończy się okres wypowiedzenia? Wypowiedzenie kończy się zatem z ostatnim dniem miesiąca (wypowiedzenie liczone w miesiącach) lub po upływie jednego lub dwóch tygodni kalendarzowych w kolejną sobotę (wypowiedzenie liczone w tygodniach).
Termin kończący okres wypowiedzenia liczonego w miesiącach i tygodniach reguluje art. 30 § 21 Kodeksu pracy, zgodnie z którym okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. - Przykładowo, jeśli okres wypowiedzenia wynosi miesiąc, a oświadczenie woli zostanie doręczone 13 lipca, to umowa ulegnie rozwiązaniu 31 sierpnia. Inaczej mówiąc, przewidziany w Kodeksie pracy okres wypowiedzenia liczący miesiąc musi obejmować co najmniej miesiąc kalendarzowy. Jeśli oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę nie zostanie doręczone z końcem miesiąca, lecz wcześniej, to w praktyce okres ten będzie dłuższy. Analogicznie zasadę tą należy stosować do obliczania długości okresów wypowiedzenia obejmujących tydzień lub jego wielokrotność. Przykładowo jeśli okres wypowiedzenia zgodnie z Kodeksem pracy wynosi 1 tydzień, a oświadczenie woli zostanie złożone w czwartek, umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu w przyszłą sobotę - podkreśla mecenas Marta Kowalczyk, ekspert prawa pracy.
Wydłużenie okresu wypowiedzenia. W praktyce pracownik może więc wydłużyć okres wypowiedzenia, jaki ustawowo mu przysługuje. - W najnowszym orzecznictwie Sądu Najwyższego odnajdujemy pogląd, zgodnie z którym okresy wypowiedzenia nie są sztywne, lecz mają charakter okresów minimalnych. Do wydłużenia okresu wypowiedzenia dochodzi z mocy prawa, a konkretnie przepisów o terminach wypowiedzenia, w sytuacji, gdy pracownik złoży oświadczenie woli w innym dniu niż sobota lub ostatni dzień miesiąca - podkreśla mecenas Marta Kowalczyk.
Do wydłużenia okresu wypowiedzenia dochodzi więc w sytuacji, gdy oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę złożone zostanie wcześniej niż w przewidzianych terminach, czyli na przykład w poniedziałek w przypadku wypowiedzenia liczonego w tygodniach (wypowiedzenie zaczyna biec dopiero od najbliższej niedzieli) lub na początku miesiąca w przypadku wypowiedzenia liczonego w miesiącach (wypowiedzenie zaczyna biec dopiero od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie).