statystyki

Informacja publiczna do odbioru w urzędzie

autor: Mira Suchodolska16.05.2018, 07:20; Aktualizacja: 16.05.2018, 09:28
Zasada jest taka: obywatel pyta, urząd odpowiada, jeśli wpłynął wniosek.

Zasada jest taka: obywatel pyta, urząd odpowiada, jeśli wpłynął wniosek.źródło: ShutterStock

Samorządowcy z gminy Poświętne w woj. mazowieckim znaleźli innowacyjny sposób na postawienie tamy pytaniom, które ich zalewały. I, jak twierdzą, paraliżowały prace urzędu.

Zamiast opowiadać na pytania e-mailem czy listownie, kierują petentów do komputera, jaki ustawili na korytarzu w urzędzie gminy. Tam zainteresowani mogą znaleźć wytłumaczenie nurtujących ich kwestii. W ten sposób urzędnicy chcą zniechęcić do wysyłania nieistotnych pytań – odpisywanie na nie uniemożliwia im normalną pracę. Komputer stanął w UG w Poświętnem z 19 na 20 marca tego roku. Obok wywieszono karteczkę z napisem: „Dostęp do informacji publicznej w trybie art. 11 pkt 2 Ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1764 ze zm.)”.

Obrona przed stalkingiem...

Jak tłumaczy wójt Jan Cymerman (z wykształcenia prawnik) pomysł z komputerem był niejako aktem samoobrony przed osobami, które złośliwie nękały urzędników pytaniami. Jest przekonany, że gros z nich nie była zainteresowana kwestiami, na jakie chciały znać odpowiedzi. Pytały, żeby uprzykrzyć życie pracownikom gminy. I były to wielowątkowe zapytania, jedno z nich – jak pamięta sekretarz gminy Marzena Zagórska – miało 61 punktów. W dodatku płynęły narastającymi falami, z całej Polski. Często z anonimowych skrzynek. A co może obchodzić mieszkańca Śląska czy Wybrzeża, ile pieniędzy wydano np. na remont drogi w liczącej sześć tysięcy mieszkańców gminie?


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane