statystyki

TSUE chce wzmocnić ochronę ciężarnych. A co my na to?

autor: Karolina Topolska08.03.2018, 08:02; Aktualizacja: 08.03.2018, 08:15
Zdaniem niektórych polskie regulacje chronią matki wystarczająco i nie trzeba ich zmieniać.

Zdaniem niektórych polskie regulacje chronią matki wystarczająco i nie trzeba ich zmieniać.źródło: ShutterStock

22 lutego Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok, w którym opowiedział się za zwiększeniem ochrony kobiet w ciąży przed zwolnieniem. Jego zdaniem trzeba to zrobić, wprowadzając przepisy prewencyjne – tak, aby nie była możliwa utrata pracy w tym okresie. Dopiero one zapewnią zgodność regulacji krajowych z dyrektywą 92/85/EWG.

22 lutego Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie C-103/16, w którym stwierdził, że aby efektywnie chronić kobiety w ciąży przed zwolnieniem, nie wystarczy sama możliwość przywrócenia do pracy czy wypłata pensji za czas pozostawania bez pracy. Potrzeba również ochrony prewencyjnej. Na naszych łamach (DGP z 26 lutego, nr 40/2018) pojawiły się dwie propozycje zmian w przepisach: przesądzenie wprost, że zwolnienie jest nieskuteczne i następuje kontynuacja zatrudnienia aż do wydania rozstrzygnięcia przez sąd, albo wprowadzenie wymogu uprzedniego uzyskania zgody odpowiedniego organu na zwolnienie. To oznaczałoby zniesienie obecnej zasady, że nawet wadliwe zwolnienie jest skuteczne. Tylko czy faktycznie jest to nam potrzebne?

OPINIA EKSPERTA

Uzyskanie rozstrzygnięcia byłoby czasochłonne

Wyrok TSUE może skłaniać do refleksji, czy przewidziana w polskim kodeksie pracy ochrona pracownic w ciąży przed zwolnieniem jest wystarczająca w świetle wymogów wynikających z dyrektywy 92/85/EWG. Orzeczenie to dotyczyło zgodności przepisów prawa hiszpańskiego dotyczących m.in. dopuszczalności zwolnienia kobiet w ciąży z art. 10 tej dyrektywy. Trybunał uznał, że przepis ten „dokonuje wyraźnego rozróżnienia pomiędzy z jednej strony ochroną prewencyjną przed samym zwolnieniem, a z drugiej strony ochroną reparacyjną przed konsekwencjami zwolnienia. Tak więc prawidłowa transpozycja tego artykułu nakłada na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia tej podwójnej ochrony”.

Na pierwszy rzut oka kodeks pracy, inaczej niż przepisy hiszpańskie, zapewnia taką podwójną ochronę, gdyż zarówno zakazuje wypowiedzenia umowy o pracę zawartej z kobietą w ciąży (ochrona prewencyjna), jak i przewiduje roszczenia dla pracownicy dotkniętej zwolnieniem (obejmujące m.in. żądanie przywrócenia do pracy), co mieści się z kolei w ramach ochrony reparacyjnej. Głębsza analiza polskich regulacji pozostawia jednak więcej wątpliwości. Ponieważ w myśl utrwalonego orzecznictwa wypowiedzenie umowy o pracę pomimo ustawowego zakazu (np. kobiecie w ciąży) wywołuje skutek prawny w postaci rozwiązania umowy, można się zastanawiać, czy polskie przepisy skutecznie wdrażają obowiązki określone w art. 10 dyrektywy. Skoro wypowiedzenie – mimo zakazu – jest skuteczne, można twierdzić, że wymiar prewencyjny zakazu jest iluzoryczny i że ochrona sprowadza się w istocie wyłącznie do warstwy reparacyjnej – i to tylko w odniesieniu do pracownic, które odwołały się od zwolnienia. Pracownice, które nie kwestionują zwolnienia przed sądem, są pozbawione w zasadzie jakiejkolwiek ochrony.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wjw(2018-03-10 13:08) Zgłoś naruszenie 00

    A u nas ? ZUS prawie każdą ciężarną która się w tym czasie zatrudniła albo założyła firmę pozbawia prawa do ubezpieczenia i zasiłku... Jaka "oszczędność" !!! A gdzie konstytucyjne prawo do ochrony macierzyństwa ? Chyba do tego ci rządzący geniusze w czytaniu konstytucji nie dotarli albo pominęli.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane