statystyki

Odmowa nawiązania stosunku pracy z kobietą jedynie z powodu ciąży to dyskryminacja ze względu na płeć

autor: Paulina Szewioła20.07.2017, 07:37; Aktualizacja: 20.07.2017, 08:14
ciąża, kobieta w ciąży

Prawo pracy nie przewiduje zakazu zatrudniania kobiet w ciążyźródło: ShutterStock

Odmowa nawiązania stosunku pracy z kobietą jedynie z powodu ciąży to dyskryminacja ze względu na płeć. Dlatego ZUS nie może podważyć ważności zawartej umowy z taką osobą, jeżeli zatrudnienie było rzeczywiście wykonywane.

A.W. została zatrudniona na umowę o pracę na stanowisku koordynatora usług cateringowych. I na tej podstawie zgłoszono ją do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Po niespełna dwóch miesiącach kobieta stała się niezdolna do pracy w związku z ciążą. Powierzone jej obowiązki wykonywał wcześniej prezes zarządu, dlatego po przejściu A.W. na zwolnienie nikt nowy nie został zatrudniony, a jej zadania z powrotem przejął szef. Przed zatrudnieniem w firmie kobieta nie posiadała żadnego tytułu do ubezpieczenia chorobowego, z którego nabywa się prawo do świadczeń ze względu na niezdolność do pracy. W związku z powyższym ZUS uznał, że zawarcie umowy z A.W. było czynnością pozorną, mającą na celu obejście przepisów prawa i w konsekwencji uzyskanie świadczeń wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które przysługują wyłącznie osobie mającej status pracownika. Dlatego też stosunek pracy jest nieważny z mocy prawa. W związku z powyższym organ rentowy stwierdził, że kobieta nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu, wypadkowemu.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane