statystyki

Rząd kluczy w sprawie gwarancji socjalnych

autor: Łukasz Guza23.10.2017, 07:11; Aktualizacja: 23.10.2017, 07:53
O znaczeniu EFPS przesądza zakres gwarancji, jakie mają być wprowadzone w ramach tej inicjatywy.

O znaczeniu EFPS przesądza zakres gwarancji, jakie mają być wprowadzone w ramach tej inicjatywy.źródło: ShutterStock

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej musi dziś przedstawić stanowisko w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych. Od tej decyzji będą zależeć przyszłe uprawnienia zatrudnionych, w tym dotyczące płac i ochrony przed zwolnieniem.

Wciąż nie wiemy, czy Polska poprze starania Komisji Europejskiej na rzecz poprawy warunków zatrudnienia i zabezpieczenia społecznego w krajach UE. Cel ten ma być zrealizowany poprzez europejski filar praw socjalnych (EFPS), czyli pakiet praw i standardów pracowniczo-socjalnych, które powinny wdrażać instytucje unijne (poprzez zmianę prawa wspólnotowego) oraz państwa członkowskie (poprzez zmianę lub skuteczniejsze egzekwowanie prawa krajowego).

Wniosek dotyczący przyjęcia EFPS komisja przedstawiła już w kwietniu tego roku, ale do tej pory polski rząd nie zaprezentował swojego stanowiska w tej sprawie. Dalsza zwłoka nie jest jednak możliwa – inicjatywa ma być dziś zatwierdzana przez Radę ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (czyli ministrów pracy państw członkowskich UE). Resort pracy odmówił DGP udzielenia informacji o tym, jakie stanowisko przedstawi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Ewentualna odmowa Warszawy może utrudnić proklamację filara w Göteborgu, ale nie powstrzyma całego procesu wprowadzania zmian. Co najwyżej Polska znajdzie się poza nawiasem socjalnej integracji w ramach Unii.

Sprawiedliwa praca

O znaczeniu EFPS przesądza zakres gwarancji, jakie mają być wprowadzone w ramach tej inicjatywy. To katalog 20 ogólnie sformułowanych zasad i wymagań z zakresu prawa pracy, rynku pracy i zabezpieczenia społecznego. Ich wdrażanie lub skuteczniejsze egzekwowanie ma pogłębić uprawnienia pracowniczo-socjalne i jednocześnie ujednolicić je w ramach całej Wspólnoty. Zalecenia dotyczące prawa pracy zakładają m.in. zapobieganie powstawaniu stosunków pracy z niepewnymi warunkami zatrudnienia (w tym poprzez wprowadzenie zakazu nadużywania np. umów cywilnoprawnych w stosunkach pracy), limitowanie czasu trwania okresów próbnych, promowanie układów zbiorowych, zapewnienie sprawiedliwego i równego traktowania pracowników w zakresie warunków pracy, dostępu do ochrony socjalnej i szkoleń.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • XXYYZZ(2017-10-23 08:35) Zgłoś naruszenie 20

    Obecny rząd, jak ognia, unika jasnych, jednoznacznie chroniących i zobowiązujących ustaw, dotyczących obywateli. W zamian zajmuje się nienarodzonymi i zmarłymi - żyjący są mniej ważni.

    Odpowiedz
  • Obserwatorka(2017-10-23 13:53) Zgłoś naruszenie 20

    Jak ma żyć osoba samotna / wiek 69 lat / za emeryturę 854 zł netto / 25 lat pracy /. Zapraszam do dyskusji.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane