statystyki

Pewność pracy nie jest wieczna

autor: Michał Culepa16.02.2017, 07:30; Aktualizacja: 16.02.2017, 10:13
Umowa obowiązywała od maja 2006 r., a gwarancje miały obowiązywać do maja 2012 r.

Umowa obowiązywała od maja 2006 r., a gwarancje miały obowiązywać do maja 2012 r.źródło: ShutterStock

Znajdujące się w zakładowym układzie zbiorowym gwarancje zatrudnienia pochodzące z dawnego pakietu socjalnego mogą zostać zniesione przez kolejny, nowy układ stwierdził – Sąd Najwyższy.

Elżbieta Z. była zatrudniona w elektrociepłowni Z. od 1988 r. W 2005 r. rozpoczęła się prywatyzacja zakładu (wcześniej była to firma państwowa, następnie skomercjalizowana). Inwestor – spółka E., która rok później przejęła 100 proc. udziałów w elektrociepłowni – zawarł ze związkami zawodowymi umowę – pakiet socjalny gwarantujący zatrudnienie dla wszystkich pracowników w okresie 72 miesięcy od jego wejścia w życie. Umowa obowiązywała od maja 2006 r., a gwarancje miały obowiązywać do maja 2012 r. Po tym terminie wygasały, z jednym wyjątkiem – pracownikom, którym pozostało co najmniej 5 lat do emerytury, nie można było zmieniać na niekorzyść umów o pracę, ani zwolnić ich, do dnia osiągnięcia przezeń uprawnień emerytalnych.

Pakiet socjalny został włączony do obowiązującego w elektrowni zakładowego układu zbiorowego pracy. W 2015 r. układ ten został wypowiedziany i zawarto nowy, w którym gwarancje zatrudnienia dla pracowników w wieku przedemerytalnym nie zostały już zapisane. Ponadto, niekorzystnie dla wielu osób, zmieniono niektóre postanowienia płacowe. Wszyscy pracownicy w trybie art. 24113 par. 2 k.p. otrzymali wypowiedzenia zmieniające w związku ze zmianą układu zbiorowego. Wypowiedzenie takie otrzymała również Elżbieta Z., ale odmówiła przyjęcia nowych warunków zatrudnienia, a następnie skierowała do sądu pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne i przywrócenie dotychczasowych warunków pracy i płacy.

Sądy jednak nie uznały jej roszczeń, oddalając kolejno pozew, apelację, a Sąd Najwyższy – skargę kasacyjną.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane