statystyki

Można odmówić urlopu na żądanie po długiej nieobecności w pracy

autor: ŁG19.10.2017, 19:00
Kalendarz

SN twierdził, że w przypadku wcześniej zaplanowanego urlopu albo udzielanego bezpośrednio po macierzyńskim, pracodawca nie musi kierować podwładnego na badania kontrolne.źródło: ShutterStock

Niejednokrotnie zdarza się, że pracownik, przebywający na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, wnioskuje o udzielenie mu urlopu na żądanie, bezpośrednio po tej absencji (w szczególności po to, aby doszło do przerwania okresu niezdolności do pracy). Czy firma musi udzielić mu takiego wypoczynku?

Robert Stępień radca prawny, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski Paruch:

Pracodawca może, a nawet powinien odmówić zatrudnionemu udzielenia urlopu na żądanie bezpośrednio po długotrwałym zwolnieniu lekarskim, trwającym dłużej niż 30 dni. Nie można bowiem skutecznie udzielić wypoczynku podwładnemu niezdolnemu do pracy. W przypadku tak długotrwałej absencji chorobowej pracownik powinien najpierw potwierdzić zdolność do wykonywania obowiązków poprzez wykonanie badań kontrolnych i przedstawienie zatrudniającemu stosownego zaświadczenia lekarskiego.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • nik(2017-10-20 07:49) Zgłoś naruszenie 33

    A przepisy do swoich przemyślen autor wyssał sobie z palca? Urlopu na żądanie pracodawca jest OBOWIĄZANY udzielić. Co więcej zgłoszenie tego urlopu jest możliwe w dniu jego wykorzystywania czyli do 24.00. Może pora byłoby dać sobie spokój z powoływaniem się na absurdalny wyrok SN, ktory nie jest źródłem prawa w Polsce.

    Odpowiedz
  • Zjawa(2017-10-20 08:56) Zgłoś naruszenie 21

    Kolejny problem z odmową urlopuna rządanie - cel tego urlopu. W przypadku gdy taki urlop potrzebny jest do zajęcia się sytuacją nagłą nmależy tez wziąć pod uwagę ogólne zapisy KP. Teoretycznie można się nie zgodzić, pracownikowi łątwo będzie się wybronić, że jego nieobecność jest jednak usprawiedliwiona, a w praktyce jesli kogoś nie było ponad miesiac w pracy to kolejny dzień niewiele zmieni.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane